راهنمای نگهداری از همستر در خانه؛ غذا، محل نگهداری و خطرات نگهداری

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، نگهداری از همستر ها به عنوان حیوان خانگی برای زندگی آپارتمانی می تواند گزینه مناسبی باشد. محیط نگهداری همستر باید همیشه تمیز باشد و هزینه زیادی برای شما ندارد. با اینحال بهتر است با شرایط لازم برای نگهداری از همستر در خانه و مضرات و خطرات نگهداری از آن ها نیز آشنا شوید.

راهنمای نگهداری از همستر در خانه؛ غذا، محل نگهداری و خطرات نگهداری

وبلاگ آریابلاگ | سرویس گیاهان و حیوانات - اگر به نگهداری از حیوانات در خانه علاقه مند هستید، باید بدانید که همسترها حیوانات مناسبی برای نگهداری در آپارتمان هستند. این موش کوچک، موجود آرام و تمیزی است که رفتار بسیار محبت آمیز ای دارد.

همسترها بسیار بامزه بوده و به بازی و دویدن در چرخ علاقه دارد و اگر از کودکی او را در دست بگیرید به سادگی دست آموز می شود و هرگز گاز نمی گیرد. قیمت مناسب، فراوری مثل راحت و بی آزار بودن همستر آن را به یکی از پرطرفدارترین و بهترین حیوانات خانگی تبدیل نموده است. در ادامه این مطلب با روش نگهداری همستر در خانه آشنا خواهید شد.

آنچه در ادامه خواهید خواند:
 • ویژگی همسترها
 • محل نگهداری همستر
 • غذای همستر
 • نکات طلایی برای نگهداری از همستر در خانه
 • خطرات نگهداری از همستر

ویژگی همسترها

1. گونه جانوری. همسترها جزو پستانداران خونگرم و از خانواده جوندگان هستند. این حیوان دارای گونه های مختلفی است که تنها بعضی از آنها به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند. همستر در شب ها فعال است و در طول روز استراحت می نماید.

2. قد و وزن. طول قد یک همستر طلایی بالغ در حدود 12 تا 15 سانتیمتر و دارای وزنی در حدود 150 گرم است. این حیوان دارای فراوری مثل بالایی است و گاه تعداد بچه ها در هر بار زایمان به یک دوجین می رسد. همچنین جالب است بدانید همسترها، کوتاه ترین دوره بارداری را در میان تمام پستانداران دارند و دوره بارداری این حیوان 15 تا 16 روز است.

3. بارداری و فراوری مثل. همستر ماده در 4 ماهگی بالغ شده و از این زمان در تمامی سال به غیر از هنگام خواب زمستانی فعالیت فراوری مثلی دارد. اگر قصد دارید که همسترهای ماده را با یکدیگر نگهداری کنید، توصیه می شود همستر ماده باردار را به قفس جداگانه منتقل کنید.

4. طول عمر همستر. طول عمر این جانور در حدود 2 تا 3 سال است و این عمر کوتاه یکی از بزرگترین معایب نگهداری همستر در خانه محسوب می شود زیرا با توجه به وابستگی صاحب حیوان به ویژه بچه ها به آن ها، این موضوع می تواند مسئله ساز شود. بنابراین شاید این موضوع را بتوان یکی از عوارض نگهداری همستر در منزل دانست.

محل نگهداری همستر

بهترین مکان برای نگهداری همستر استفاده از قفس شیشه ای شبیه به آکواریوم است که قابلیت بسته شدن درب آن وجود داشته باشد. البته همانند نگهداری خرگوش می توان از سایر قفس ها نیز استفاده کرد.

در زیر محل نگهداری همستر لازم است مقداری نرمه چوب نجاری ریخته یا خاک مخصوص توالت گربه به پهنای 2 تا 3 سانتیمتر ریخته شود تا محل برای خوابیدن و زندگی این حیوان راحت تر باشد. البته توصیه ما به شما استفاده از خاک اره و پوشال نجاری است چون از لحاظ قیمت بسیار مناسب تر خواهد بود.

توجه داشته باشید که در محل نگهداری همستر یک چرخ و فلک کوچک مخصوص همستر، یک سطح شیبدار و یا تونل کوچک قرار دهید تا شرایط مناسب برای بازی و ورزش کردن حیوان فراهم شود؛ در غیر این صورت، همستر دچار رعشه یا فلج می شود.

غذای همستر

همسترها حیواناتی همه چیز خوارند و غذای آنها بسیار شبیه به سایر جوندگان نظیر غذای سنجاب و خرگوش است. با این وجود برای اینکه حیوان کوچک شما همیشه سالم و فعال باشد سعی کنید در تغذیه حیوان، تنوع غذایی را حفظ نموده و انواع غذاها شامل پروتئین، کربوهیدرات، چربی، ویتامین ها و مواد معدنی ضروری را برایش مهیا کنید. لازم است بدانید همسترها علاقه زیادی به تخم مرغ، برنج، گوشت و سیب زمینی دارند و به طور کلی این حیوان علاقه زیادی به پرخوری ندارد.

به هنگام غذا دادن به همستر می توانید، آن را با دست خود به او بدهید. غذا را در کف دست خود بگذارید تا از دستان شما آن را بخورد. وقتی در حال خوردن غذا است بسیار آرام او را نوازش کنید و دست دیگر خود را به صورت محافظ دور او قرار دهید.

بهترین زمان برای غذا دادن به همستر صبح زود و یا هنگام غروب است. از دادن لوبیای نپخته، چشم سیب زمینی، سیب زمینی سبز، گوجه فرنگی، سیر، شکلات و هر غذای حاوی شکر و نمک به حیوان خودداری ورزید. همستر احتیاج کمی به آب دارد و چنانچه در رژیم غذایی او سبزی قرار گیرد دیگر به آب احتیاجی نیست. توجه داشته باشید، آب بیش از اندازه برای حیوان خطر مرگ دارد، بنابراین یک ظرف کم عمق برای آب خوردن حیوان انتخاب کنید.

نکات طلایی برای نگهداری از همستر در خانه

1. قفس همستر خود را برای چند روز اول با یک پارچه روشن بپوشانید

وقتی همستر جدید خود را به خانه می آورید، همه چیز برایشان تازه است. محل خاصی را برای قفس آنها انتخاب کنید و با قرار دادن یک پارچه سبک و روشن بر روی فضای آن ها، این فرصت را به آن ها بدهید تا چند روز بدون حواس پرتی، با محل زندگی جدید خود آشنا شودند.

2. زیستگاه مناسبی برای او محیا کنید

حیوان کوچک شما به یک خانه امن و شاد احتیاج دارد تا در آن بتواند احساس راحتی کند. رنگ ها، لوله های پلاستیکی قابل انعطاف، و سایر اسباب جانبی را برای آن ها فراهم کنید تا زیستگاه آن ها منحصر به فرد شود!

3. قفس او را در جای مناسبی قرار دهید

همانطور که در خصوص بسیاری از حیوانات خانگی صادق است، محل قرارگیری قفس همستر در یک جای شاد نیز لازم است. قفس همستر خود را در نزدیکی مبل های خود قرار دهید تا بتواند مصاحبه و خنده های خانواده شما را بشنود. آن ها از صداهای روزانه شما شاد می شوند، اما صداهای بسیار بلند و اذیت کننده نباید در فضایشان وجود داشته باشد.

4. قبل از دست زدن به آن ها، چند روز صبر کنید

مانند شکل گیری هر دوستی جدید و برای احساس راحتی و آشنایی با کسی، زمان لازم است. از این رو توصیه می شود، مدتی صبر کنید و به همستر خود دست نزنید یا آن ها را بلند نکنید. پس از گذشت چند روز از غذا و آب دادن به آن ها، آن ها به شما اعتماد خواهند کرد!

5. فضای همستر خود را مرتبا تمیز نموده و بشویید

همسترها موجودات تمیزی هستند. با توجه به اینکه همسترها با آب دهانشان مدام خود را شستشو می دهند، احتیاجی به حمام کردن ندارند. اما لازم است قفس نگهداری آن ها به طور مرتب و روزانه تمیز شود تا از بوی بد و اتقال بیماری پیشگیری شود. برای این منظور کارهای زیر را انجام دهید:

 • محل توالت آن ها را روزانه تمیز کنید
 • ملحفه یا لایه زیرین آن ها را در صورت خیس یا مرطوب شدن تغییر دهید
 • ظرف غذای آنها را بطور هفتگی تمیز کنید
 • بطری آب آن ها را هفتگی تمیز کنید
 • کل زیستگاه آنها را هفتگی یا دو بار در هفته خالی کنید
 • همه ملافه های آن ها (یا هر چیزی که به عنوان بستر خواب برای آن ها گذاشته اید) را هر هفته یکبار جدید کنید

6. اجازه دهید زمان قابل ملاحظه ای را خارج از قفس خود بگذرانند

7. برای آنکه باهم دوست شوید باید وقت بگذارید

8. همستر خود را با احتیاط و دقت در دست گرفته و بلند کنید

بهترین روش برای دریافت همستر، این است که او را در کف دست خود قرار داده و دست دیگر را به آرامی روی پشت آن قرار دهید تا از پریدن به بیرون و آسیب احتمالی جلوگیری شود. در ابتدا بهتر است حیوان را بالای یک سطح نرم نگهداشته تا در صورت پرش یا سقوط آسیب نبیند. به او اجازه دهید تا از یک دست به دست دیگر خزیده تا به تدریج در دستتان احساس راحتی کند.

خطرات نگهداری از همستر چیست؟

از مضرات همستر می توان به ایجاد بیماری اشاره نمود. همسترها می توانند ناقل نوعی باکتری به نام سالمونلا باشند. سالمونلا نوعی باکتری روده ای است که می تواند منجر به بروز دوره های کوتاه اما شدید بیماری در بزرگسالان شود. با این حال اگر مادر بارداری آن را به جنین خود منتقل کند، می تواند مسائل جدی تری ایجاد کند. همچنین این باکتری می تواند افرادی که از نظر شرایط سلامت در شرایط خوبی قرار ندارند را سریعا بیمار کند.

علاوه بر باکتری سالمونلا، همسترها می توانند ناقل ویروس دیگری به نام کوریومنژیت لنفوسیتیک باشند. این ویروس در بزرگسالان می تواند باعث بروز علائمی مانند آنفولانزا شود. با این وجود این بیماری می تواند از یک مادر باردار به جنین منتقل شده و همچنین می تواند در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیماری شدید ایجاد کند.

امیدواریم مطالب ذکر شده برای شما مفید باشد و شما را در نگهداری از این بامزه کوچولو یاری کند. مشاوران سایت آماده هرگونه هدایت برای خرید یا اصول نگهداری این موجود زیبا هستند. پیشنهاد می کنیم گالری عکس همستر؛ 21 عکس با کیفیت از همسترهای بامزه و زیبا را نیز در وبلاگ آریابلاگ ببینید.

منبع: setare.com

به "راهنمای نگهداری از همستر در خانه؛ غذا، محل نگهداری و خطرات نگهداری" امتیاز دهید

74 کاربر به "راهنمای نگهداری از همستر در خانه؛ غذا، محل نگهداری و خطرات نگهداری" امتیاز داده اند | 4.5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای نگهداری از همستر در خانه؛ غذا، محل نگهداری و خطرات نگهداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید