دقیق ترین نقشه برداری از بانک حافظه مغز ما انجام شد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، دانشمندان دقیق ترین نقشه را از بزرگراه های عصبی که بانک حافظه ماده خاکستری ما - هیپوکامپ - را با بقیه مغز وصل می نماید، ایجاد نموده اند که الگو های غیرمنتظره ای از اتصالات را نشان می دهد.

دقیق ترین نقشه برداری از بانک حافظه مغز ما انجام شد

مارشال دالتون، روانشناس دانشگاه سیدنی می گوید: ما از یافتن ارتباطات کمتر بین هیپوکامپ و نواحی قشر پیشانی و ارتباطات بیشتر با نواحی پردازش بینایی اولیه نسبت به آنچه انتظار داشتیم، شگفت زده شدیم.

در حالی که هنوز بحث های زیادی در خصوص نقش دقیق هیپوکامپ در حافظه وجود دارد، متخصصان مغز و اعصاب مطمئن هستند که نقش کلیدی در ساخت حافظه و ادغام آن با ادراک ما دارد تا به ما امکان تصمیم گیری در خصوص آینده را بدهد.

درک بهتر نحوه عملکرد هیپوکامپ در بافت با سایر نواحی مغز می تواند روزی به ما در مقابله با کاهش حافظه یاری کند.

دالتون و همکارانش با استفاده از یک تکنیک تصویربرداری نو به نام diffusion weighted imaging - نوعی اسکن MRI که از انتشار مولکول های آب در بافت ها برای ایجاد کنتراست استفاده می نماید - نقشه ای با وضوح بالا از اتصالات بین هیپوکامپ و قشر مغز از مغز هفت نفر ایجاد کردند. این نقشه با تصویربداری از زنان زیر 35 سال انجام شد.

محققان دریافتند که هیپوکامپ دارای شبکه های پیغام رسانی مختلفی است که هر کدام به نواحی خاصی از قشر مغز مرتبط هستند. دانش قبلی ما از این ارتباطات ناشی از کالبد شکافی مغز پستانداران است، و نقشه مغزی حاصل تا حد زیادی با این ارتباط هماهنگ است.

اما محققان سطح بسیار بالاتری از اتصالات را در ناحیه پردازش بصری مغز انسان و کمتر در نواحی قشر پیشانی کشف کردند.

تجزیه و تحلیل پس از مرگ صورت گرفته بر روی پستانداران غیر انسانی می تواند جزئیات دقیق تری را تا سطح سلولی تشخیص دهد، بنابراین ممکن است ما هنوز نتوانسته باشیم همه این ارتباطات را در انسان ها حل کنیم.

دالتون شرح می دهد: یا ممکن است هیپوکامپ انسان واقعاً تعداد کمتری از اتصالات با نواحی جلویی نسبت به آنچه ما انتظار داریم داشته باشد و ارتباط بیشتری با منطقه ها بینایی مغز داشته باشد.

با توجه به اینکه هیپوکامپ نه تنها در حافظه بلکه در تخیل و توانایی ما برای ساختن تصاویر فکری در چشم فکر ما نقش مهمی دارد، منطقی است.

این تیم می خواهد آنالیز کند آیا الگو های مشابه در بین انسان های جمعیت شناختی مختلف سازگار است یا خیر.

دالتون ادامه می دهد: با توسعه نئوکورتکس، شاید انسان ها الگو های مختلف اتصال را برای تسهیل عملکرد های حافظه و تجسم خاص انسان تکامل دادند که به نوبه خود ممکن است زیربنای خلاقیت انسان باشد.

منبع: eLife

منبع: یک پزشک

به "دقیق ترین نقشه برداری از بانک حافظه مغز ما انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دقیق ترین نقشه برداری از بانک حافظه مغز ما انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید