خودرو سیتروئن به موزه خودروهای سلطنتی رسید

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، به نقل از روابط عمومی کانون دنیا گردی و اتومبیل رانی، این خودرو که دارای شناسنامه نیز هست، متعلق به یک زوج ایرانی ساکن کشور سوئیس بوده و سال 1390 در پی تصمیم آنان برای اقامت دائم در ایران، به وسیله مرز بازرگان وارد خاک کشورمان شد. اما به دلیل بروز مسائل ترخیص، در گمرک متوقف شد.

خودرو سیتروئن به موزه خودروهای سلطنتی رسید

پس ازآن به خاطر وجود سوابق و اسناد این خودرو در فدراسیون بین المللی خودروهای قدیمی (FIVA) کانون جهان گردی و اتومبیل رانی که عضو رسمی کارگروه شناسایی و صیانت از وسیله های نقلیه تاریخی است، وارد عمل شد و به منظور تسهیل در ترخیص، نامه هایی برای گمرک و پلیس راهور ناجا ارسال و تأیید بلامانع بودن ترخیص را دریافت کرد.

به رغم کوشش و حمایت کارگروه، مالک پیروز به ترخیص خودرو نمی گردد و پس از سپری شدن زمان توقیف در گمرک، برابر ضوابط و مقررات، اتومبیل به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی سپرده می گردد.

در پی این انتقال و تقاضای سازمان مذکور برای صدور اسناد تاریخی و پلاک، خودرو سیتروئن 67 ساله، در زمره اموال منقول فرهنگی تاریخی و موزه ای تشخیص داده شده و باید با استناد به ماده 1 تبصره 8 ذیل این ماده از قانون تأسیس سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی، به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی منتقل می شد.

این خودروی کلاسیک پس از گذشت 9 سال و با پیگیری های مداوم کانون جهان گردی و اتومبیل رانی و اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی، از املاک تملیکی استان تهران تحویل گرفته و با هدف حفظ و نگهداری این خودروی ارزشمند تاریخی به موزه اتومبیل های سلطنتی واقع در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد انتقال داده شد.

این خودرو تاریخی سابقه شرکت در مسابقات بین المللی رالی دور جهان در 80 روز و رالی کشورهای آلمان -فرانسه و ... را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

منبع: گردشبان

به "خودرو سیتروئن به موزه خودروهای سلطنتی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودرو سیتروئن به موزه خودروهای سلطنتی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید