تفکر عمیق در برنامه ریزی فنی و حرفه ای و کاردانش ضرورت دارد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تهران (پانا) - جلسه مشورتی و بررسی با حضور رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با مدیرکل، معاونان و سرپرست گروه های دفتر تألیف فنی و حرفه ای و کاردانش، در سازمان پژوهش برگزار شد.

تفکر عمیق در برنامه ریزی فنی و حرفه ای و کاردانش ضرورت دارد

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، حسن ملکی در ابتدای این جلسه ضمن تشکر از زحمات و تلاش های مدیرکل، معاونان و مدیران گروه های دفتر تألیف فنی و حرفه ای و کاردانش، خاطرنشان کرد: زمانی که بنده معاون سازمان شدم بیشترین وقت را برای فنی و حرفه ای می گذاشتم. با همت آقای بهمنی، چند نفر از افراد اهل نظر دعوت شدند و شورایی تشکیل دادیم و روی مبانی و مبادی آموزش های فنی و حرفه ای گفت وگو و بحث شد. افرادی که در این جلسات شرکت می کردند هم افراد اهل نظر در عرصه فنی و حرفه ای بودند.

وی اضافه کرد: علت اینکه از مبانی شروع کردیم هم این بود که احساس می شد جایگاه فنی و حرفه ای و کاردانش در اسناد تحولی چندان شفاف نیست. مواردی در سند تحول بنیادین و برنامه درسی ملی مطرح شده است ولی آن گونه که فضای مفهومی آن اسناد برای بخش شاخه نظری شفاف است، برای فنی و حرفه ای و کاردانش شفافیت لازم وجود نداشت. به عبارت دیگر، حق مطلب از جهت دلالت های برنامه ریزی درسی برای فنی و حرفه ای ادا نشده بود و الآن هم همین حالت وجود دارد.

ارتباط نرم افزاری در فنی و حرفه ای و کاردانش با اسناد تحولی

ملکی ادامه داد: ما برای اینکه این خلاء را پر کنیم و یک اندازه مبنایی تر حرکت کنیم شورایی که اشاره کردم را تشکیل دادیم. اما زمانی که بنده مسئول سازمان شدم ارتباطم تا حدودی با آن جلسات قطع شد و آقای بهمنی خودشان کار را پیگیری کردند و نهایتاً جلسات به جایی رسید که طراحی دوره تحصیلی فنی و حرفه ای و کاردانش دنبال شود زیرا اهداف برنامه درسی فنی و حرفه ای در اسناد تحولی روشن نبود و حتی در اهداف دوره های تحصیلی که تصویب شده هم جایگاه فنی و حرفه ای مشخص نیست. بنابراین من یک ابهام نرم افزاری در مجموعه اسناد تحولی سازمان پژوهش راجع به فنی و حرفه ای و کاردانش احساس می کردم.

رئیس سازمان پژوهش گفت: ما باید طراحی دوره تحصیلی را در فضای تحولی انجام می دادیم و بعد بر اساس آن طراحی، شاخ و برگ ها و رشته ها جدا می شدند. طراحی دوره تحصیلی انجام شد و یک نسخه از آن در شورای علمی سازمان بررسی شد که مورد تأیید قرار نگرفت و قرار شد که اشکالات آن اصلاح شود. اکنون طبق برنامه ریزی ها قرار است نسخه اصلاح شده تا خاتمه آبان ماه در اختیار ما قرار داده شود.

این جلسه را از این رو تشکیل شد تا گروه ها اعلام کنند برای طراحی دوره چه ضلعی از این طراحی چند ضلعی را پیگیری می کنند.

کاردانش به بازتعریف نیاز دارد

معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: یکی از مواردی که در جلسات ابتدایی عرض کردم این بود که ما در ارتباط با کاردانش حتماً باید دست به اصلاحات بزنیم. کاردانش فعلی با فنی و حرفه ای هیچ تفاوتی ندارد و گویا فلسفه اولیه تأسیس کاردانش فراموش شده است، بنابراین تأکید دارم که در این زمینه باید کاری کرد و اصلاحاتی انجام داد که البته تلاش هایی هم صورت گرفت و فکرهای جدیدی مطرح شد هرچند هنوز به بار ننشسته است.

وی اضافه کرد: مورد دیگر راهبرد بومی گرایی و بومی اندیشی در فنی و حرفه ای بود. بی تردید ضرورت ها و نیازهایی در یک استان وجود دارد که در استان دیگر اصلاً معنا و مفهوم ندارد و باید نیازها، رشته ها و نگاه به شغل، با نگاه بومی شکل بگیرد و انجام شود.

ملکی ادامه داد: راهبرد سوم این بود که فنی و حرفه ای مانند شاخه نظری، اتصال و ارتباط خودش را به نام مجموعه ای از برنامه های درسی بر اساس اسناد تحولی نشان بدهد. یعنی مشخص شود که این بناها مطابق کدام قاعده بر آن مبنا پایدار می شوند.

رئیس سازمان پژوهش خاطرنشان کرد: مهم ترین چیزی که عرض کردم راهبرد آموزش عمومی بود. رویکرد آموزش عمومی یک رویکردی است که در آن ما از اول ابتدایی شروع به آموزش دادن مفاهیم فنی و حرفه ای و مهارت های بنیادین کنیم تا وقتی دانش آموز وارد دوره متوسطه دوم می شود رشته فنی و حرفه ای برای او یک خانه ناآشنا نباشد و راستا را آگاهانه انتخاب کند. به علاوه اینکه، رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش در دوره دوم متوسطه دیگر دوره، موضوع محور نخواهد بود.

طراحی دوره تحصیلی اصلی ترین کار دفتر است

در ادامه این جلسه، افشار بهمنی، مدیرکل دفتر تألیف آموزش های فنی و حرفه ای و کاردانش، موضوع طراحی دوره تحصیلی فنی و حرفه ای بر اساس اسناد بالادستی را مهم ترین و اصلی ترین کار این دفتر دانست و توضیحاتی را در خصوص فعالیت های مهم اجرا شده در دفتر فنی و حرفه ای و کاردانش در شش ماه نخست سال اسم کرد.

سپس معاونان و مدیران گروه های دفتر فنی و حرفه ای و کاردانش به ارائه گزارش هایی در خصوص رویکرد بومی گرایی و بومی اندیشی، برنامه ویژه مدرسه، تحلیل حرف و مشاغل، آموزش عمومی، الگوی مفهومی صنایع دستی، استاندارد بسته های تحولی فنی و حرفه ای و کاردانش، تولید و تأمین رمزینه های سریع پاسخ، تدوین برنامه درسی شرایط ویژه کرونا و... پرداختند.

مهم ترین عنصر در برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای، نیازسنجی است

در بخش خاتمهی این جلسه، حسن ملکی با تأکید بر اینکه طراحی کلان شما همان طراحی دوره تحصیلی شماست، اضافه کرد: انتظار دارم طراحی دوره را طوری بیاورید که در آن بخش اجرایی ما هم یک اقناع سطح بالا داشته باشند.

وی اضافه کرد: فضای برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای ما هنوز مه آلود است و مه شکن این فضای مه آلود چیزی جز دستیابی به الگوهای شفاف مناسب حال فنی و حرفه ای و کاردانش نیست.

ملکی تأکید کرد: از نگاه من مهم ترین عنصر در برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای، نیازسنجی است، بنابراین الگوی نیازسنجی متناسب با برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای باید مدون و شفاف شود.

مختصات برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای

رئیس سازمان پژوهش به مختصات برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای اشاره کرد و گفت: کانون توجه الگوی برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای، تربیت حرفه ای است. تربیت حرفه ای از پیوند حرفه و تعلیم و تربیت به دست می آید و چیزی که اسناد بالادستی از ما می خواهد همین است. اینکه یک فرد مهارت مشخص کار را به دست آورده باشد ولی تربیت حرفه ای نشده باشد، مطلوب سند تحول بنیادین نیست.

ملکی با بیان اینکه در برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای، شایستگی های فنی و شایستگی های غیر فنی باید به هم پیوند بخورند، ادامه داد: دنیای کار و دنیای آموزش دو تا نیست و ما نباید برنامه ریزی درسی را دچار ثنویت کنیم. ما یک دنیا داریم که در آن می خواهیم یک آدمی را تربیت حرفه ای کنیم که در این تربیت حرفه ای باید معلوم شود بحث کار و دانش در کجای قضیه قرار می گیرد.

وی ادامه داد: برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای حتماً باید ویژگی کاهش تمرکز داشته باشد زیرا تربیت حرفه ای در موقعیت های مختلف نمی تواند یکسان باشد. به همین علت تأکید کردم که روی قضیه راهبرد بومی اندیشی و بومی گرایی کار کنید که البته توجه داشته اید. ما نمی توانیم با یک نظام برنامه ریزی درسی متمرکز، فنی و حرفه ای کشور را در بُعد برنامه درسی نجات دهیم.

رئیس سازمان گفت: نکته دیگر مهارت محوری برنامه درسی فنی و حرفه ای است. ما در هر برنامه درسی سه عنصر ارزش، مهارت و دانش را داریم که در فنی و حرفه ای عنصر مهارت موضوع دارد. اگر من از شرایط کاردانش نگران هستم به خاطر این است که کاردانش نباید وارد حوزه فنی و حرفه ای شود و نیازی به کتاب ندارد. بسته های تربیت و یادگیری کاردانش شما اصلاً نباید کتاب داشته باشد زیرا موضوع، مهارت است و حالا باید فکر کنید در برنامه درسی که موضوعش با مهارت است بسته تربیت و یادگیری باید چگونه باشد.

ملکی تأکید کرد ویژگی دیگر برنامه درسی فنی و حرفه ای، کارآفرینی است و این واژه نباید غریب باشد و سپس گفت: ما در برنامه ریزی درسی فنی و حرفه ای نه با یک شغل مشخص، بلکه با خانواده مشاغل کار داریم. ما نمی توانیم فرد را برای یک کار مشخص تربیت کنیم زیرا آن کار مشخص فرار است و نمی ماند. شما باید خوشه ای تربیت کنید.

علی محبی قائم مقام رئیس سازمان، محسن کیالاشکی، پرستو آریانژاد، بشری گلبخش، معصومه صادق، حسن عبدالله زاده، محمد لطفی نیا، عابدین آریان پور و عباس بیات از دیگر حاضران در این جلسه بودند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تفکر عمیق در برنامه ریزی فنی و حرفه ای و کاردانش ضرورت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفکر عمیق در برنامه ریزی فنی و حرفه ای و کاردانش ضرورت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید