تصاویر ، تختخواب طلاکاری شده که فرعون با خود به گور برد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، وقتی باستان شناس بریتانیایی مقبره فرعون مشهور مصر را گشود، با صحنه ای شگفت آور روبرو شد؛ مقبره ای شاهانه که آثار تاریخی درون آن می درخشیدند.

تصاویر ، تختخواب طلاکاری شده که فرعون با خود به گور برد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، مصر از شناخته شده ترین کشورهای دنیا در حوزه باستان شناسی است و بسیاری از مردم با اهرام باشکوه و مجسمه های بزرگ الجثه آن آشنا هستند. با این حال بسیاری از اشیای ارزشمند و تاریخی که در مقبره سطلنتی توت عنخ آمون کشف شده اند، همچنان برای مردم ناآشنا مانده است.

در گزارش گنجینه های حیرت آور مقبره فرعون مصر به بعضی از قابل توجه ترین آثار تاریخی که به همراه مومیایی توت عنخ آمون در مقبره او کشف شد، اشاره شد، اما گنجینه مقبره این فرعون به مقدار ای است که همچنان می توان به معرفی آن ها پرداخت.

ظروف نگهداری از اعضای داخلی بدن

مجسمه هایی که در تصویر بالا مشاهده می کنید در حقیقت درپوش ظروف نگهداری از اعضای داخلی بدن هستند که در مقبره توت عنخ آمون کشف شده اند. چنین ظروفی برای نگهداری اعضایی همانند کبد و شش ها مورد استفاده قرار می گرفتند که در جریان روند مومیایی کردن از درون جسد خارج شده بودند.

دیوارنگاره توت عنخ آمون و همسرش

در یکی از دیوارنگاره هایی که در مقبره این فرعون نام دار مصری کشف شد، او و همسرش عنخ اسن آمون در کنار یکدیگر به تصویر کشیده شده اند. باستان شناسان تا به امروز پیروز نشده اند مقبره عنخ اسن آمون را کشف نمایند، اما گمان می رود مقبره همسر این فرعون جایی در دره پادشاهان قرار داشته باشد.

جامی با نوشته های هیروگلیف

این جام که به شکل گُل طراحی شده نیز در این مقبره کشف شده است. نوشته های هیروگلیفی که روی این جام حکاکی شده، خواهان اهدای میلیون ها سال زندگی به توت عنخ آمون است.

ظرفی با درپوش شیر

این ظرف در مقبره توت عنخ آمون قرار داشت، درپوش آن نیز مجسمه ای از شیر نشسته است، طرح هایی که روی بدنه ظرف نقش بسته به نوعی دشمنان مصر در نوبه و غرب آسیا و غلبه مصر بر آن ها را به تصویر می کشد. این ظرف احتمالا برای نگهداری زیورآلات یا مواد آرایشی مورد استفاده قرار می گرفته است.

اوشابتی

این تصویر یک مجسمه اوشابتی است که در مقبره توت عنخ آمون کشف شده است. کشف این مجسمه ها در مقبره های مصریان باستان غیرمعمول نیست. هدف از قرار دادن مجسمه های اوشابتی خدمت آن ها به فرد متوفی در زندگی پس از مرگ است. این اوشابتی از جنس سنگ آهک است و عصایی در دست دارد.

تختخواب

اثر قابل توجه دیگری که از مقبره توت عنخ آمون پیدا شده، یک تختخواب است. این تخت خواب چوبی طلاکاری شده و به شکل گاو است. در مصر باستان گاوها نمادی از حاثور، الهه عشق و زیبایی بودند.

نیم تاج

این نیم تاج تصویرگر کرکس و مار کبری است. برای ساخت آن از شیشه، لاجورد، ابسیدین و مرمر سبز استفاده شده است.

مومیایی

مومیایی توت عنخ آمون همچنان در مقبره اش واقع در دره پادشاهان آرمیده است. با این که بسیاری از اشیاء این مقبره به موزه ها منتقل شده اند، اما مومیایی این فرعون همچنان در مقبره به جای مانده است.

شکارچی اسب آبی

این مجسمه کوچک که در مقبره توت عنخ آمون پیدا شد، فرعون را حین شکار اسب آبی با استفاده از نیزه به تصویر می کشد. با وجود این که توت عنخ آمون شرایط سلامت چندان مناسبی نداشت، اما بعید نیست که در زندگی واقعی تجربه شکار اسب آبی را داشته باشد.

ماکت قایق

این ماکت قایق با استفاده از چوب رنگی و طناب و بادبان کشتی ساخته شده است. این ماکت 10 سانتی متر عرض و 22 سانتی متر طول دارد.

مجسمه های بیشتر از اوشابتی

چندین مجسمه دیگر اوشابتی در مقبره فرعون توت کشف شد. یکی از این مجسمه ها سربند مشهور به نمس را بر سر داشت و دیگری با کلاه گیسی ساخته شده است که با نام کلاه گیس نوبه ای شناخته می گردد.

جعبه چوبی

از دیگر اشیاه قابل توجه کشف شده در این مقبره، یک جعبه چوبی می توان است که صحنه هایی از شکار بر روی آن نقش بسته است. درباره نوع کاربری و استفاده این جعبه توضیحی داده نشده است.

سگک طلا

این سگگ طلا که در مقبره پیدا شده است طراحی هایی دارد که فرعون را حین راندن ارابه اش نشان می دهد.

زیر سری

این زیرسری از جنس سرامیک نیز از دیگر گنجینه های مقبره است. احتمالا این زیرسری به عنوان چیزی شبیه به بالش کاربرد داشته است.

منبع: همشهری آنلاین

به "تصاویر ، تختخواب طلاکاری شده که فرعون با خود به گور برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر ، تختخواب طلاکاری شده که فرعون با خود به گور برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید