برنج مانده باعث مسمویت غذایی می گردد؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، برنج مانده باعث مسمومیت غذایی می گردد اما متاسفانه این مسئله را بیشتر مردم نمی دانند و بعلاوه گرم کردن برنج مانده بسیار رایج است. راهی برای پیشگیری از بروز مشکل را در این مطلب بیان می کنیم.

برنج مانده باعث مسمویت غذایی می گردد؟

به گزارش زندگی امروز به نقل از سایت سیمرغ، دوباره گرم کردن برنج به آن سادگی که شما فکر می کنید نیست. برنج یکی از غذاهایی است که بیشتر اوقات به اندازه فراوان درست می کنید و در آخر اندازهی از آن باقی می ماند که آن را برای نهار روز بعد در یخچال می گذارید. فکر می کنید این کار مسئله ای ندارد چرا که برنج همان طعم روز قبل را دارد، بر خلاف سیب زمینی سرخ شده که در صورت ماندن در یخچال طعم آن تغییر می نماید. اما بیشتر مردم نمی دانند برنج مانده به شدت این قابلیت را دارد که شما را دچار مسمویت کند.

راه دیگری برای دوباره گرم کردن برنج وجود ندارد، اما طریقه نگهداری از برنج را بعد از اولین پختن می توان تغییر داد. برنج نپخته دارای سلول هایی است که می توانند به سرعت باکتری با نام باسیلوس سرئوس Bacillus cereus فراوری نمایند. باسیلوس سرئوس می تواند باعث مسمومیت غذایی گرددو این باکتری می تواند حتی پس از پخته شدن برنج هم روی آن باقی بماند.

مشکل زمانی رخ می دهد که شما برنج را درست بعد از پختن در دمای اتاق قرار می دهید. زمانی که برنج در دمای اتاق قرار می گیرد، هاگ ها می توانند رشد نموده و به باکتری تبدیل شوند و تکثیر پیدا نمایند و در نتیجه خوردن این برنج در روز بعد باعث بروز مسمومیت غذایی می گردد.

احتمالا متوجه شده اید که هر چه مدت طولانی تری بعد از پختن برنج در محیط بیرون بماند، احتمال مسمویت با آن بیشتر خواهد بود. خدمات سلامت بین الملل توصیه می نماید برنج را بعد از پختن بیشتر از یک ساعت بیرون از یخچال نگهداری نکنید. بهتر است هر چه زودتر آن را در یخچال قرار دهید.

منبع: زندگی روز

به "برنج مانده باعث مسمویت غذایی می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنج مانده باعث مسمویت غذایی می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید