بایدها و نبایدهای مصرف تن ماهی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرنگاران/آذربایجان شرقی یک متخصص تغذیه، بایدها و نبایدهای مصرف تن ماهی را تشریح کرد.

بایدها و نبایدهای مصرف تن ماهی

حسن فرهاد غیبی در گفت وگو با وبلاگ آریابلاگ با اشاره به ضرورت مصرف ماهی به مدت دو روز در هفته، اعلام کرد: قبل از مصرف ماهی،حتما پوست آن را جدا کنید، اگر بعضی افراد توان خرید ماهی را ندارند و تن ماهی را جایگزین آن می نمایند، باید از نوع کم چرب آن استفاده نمایند. افرادی با اضافه وزن باید دقت نمایند که مصرف تن ماهی ممکن است سبب افزایش وزن بیشتر گردد.

وی اظهار داشت: با توجه به احتمال پرنمک بودن، وجود مواد نگهدارنده و بالا بودن میزان روغن در تن ماهی ها بیمارانی مانند بیماران قلبی عروقی، مبتلا به پرفشاری خون و ... باید در مصرف این محصول احتیاط نمایند؛ در بعضی موارد از روغن زیتون در تهیه تن ماهی استفاده می گردد که در این صورت این بیماران هم می توانند از نوع کم نمک تن ماهی استفاده نمایند.

فرهاد غیبی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مزایای مصرف گوشت های سفید، گفت: گوشت ماهی و گوشت مرغ منابع خوبی برای تامین پروتئین بوده و میزان چربی این نوع از گوشت ها پایین است؛ در بین ماهی ها گوشت های پرچرب را و برعکس در خصوص گوشت مرغ، گوشت های کم چرب را توصیه می کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت دقت به سالم بودن تن ماهی حین خرید و مصرف، اظهار کرد: باد نکردن قوطی تن ماهی یکی از مواردی است که باید حین خرید به آن دقت کنیم، باد کردگی ناشی از رشد نوعی میکروب در تن ماهی است،اگر نسبت به آن بی دقت باشیم، در صورت وجود در تن ماهی، ممکن است بعد از مصرف منجر به مرگ گردد.

وی متذکر شد: همیشه توصیه می گردد که تن ماهی را حدود 20 دقیقه در آب بجوشانیم که البته این زمان باید پس از به جوش آمدن آب لحاظ گردد، نه درست از زمان قرار دادن تن ماهی در آب و بر روی اجاق گاز.

این متخصص تغذیه اعلام کرد: تن ماهی با شرط تازه بودن و تاریخ گذشته نبودن، از نظر تغذیه ای مورد تایید است.

وی اظهار داشت: با جداسازی چربی های سفت و اشباع قسمت های مختلف گوشت مرغ مانند ران، قسمتی از پروتئین مورد احتیاج روزانه بدن را با مصرف این نوع گوشت می توان تامین کرد؛ گوشت مرغ، غذای خوبی برای بیماران به ویژه بیمارن قلبی عروقی بوده و ضمن هضم آسان، ضرر کم تری نسبت به گوشت قرمز دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بایدها و نبایدهای مصرف تن ماهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای مصرف تن ماهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید