اصغر فرهادی در یک فیلم مستند حاضر در جشنواره کن

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، مستند اتاق 999 که شامل مجموعه ای از مصاحبه های با مهم ترین سینماگران معاصر از جمله اصغر فرهادی است، در جشنواره کن رونمایی می گردد.

اصغر فرهادی در یک فیلم مستند حاضر در جشنواره کن

مستند اتاق 999 که شامل مجموعه ای از مصاحبه های با مهم ترین سینماگران معاصر از جمله اصغر فرهادی است، در جشنواره کن رونمایی می گردد.

به گزارش ایسنا، در سال 1982، ویم وندرس کارگردان آلمانی از 16 کارگردان همکار خود خواست تا در خصوص آینده سینما صحبت نمایند و در نتیجه فیلم اتاق 666 ساخته شد و اکنون، 40 سال بعد، در کن یک کارگردان به نام لوبنا پلیوست از نسل تازهی از فیلمسازان همین سوال را می پرسد: آیا سینما، زبانی در شُرف گم شدن و هنری در شُرف مرگ است؟

30 کارگردان مطرحی که در جشنواره کن در سال 2022 حضور داشتند، در اتاقی از هتل تنها می مانند و نظرات خود را درباره شرایط کنونی هنر سینما و فیلمسازی که با ابزارهای بیانی و مصرفی تازه نمایش داده می گردد، بیان می نمایند. نتیجه یک گفتگوی گیرا، هوشمندانه، متناقض، سرگرم نماینده و قابل تامل در خصوص تغییرات اخیر تکنولوژیک و جامعه شناختی است که سینمای امروز را تحت تاثیر قرار داده است.

این مستند در بخش مستندهایی درباره سینما در قالب بخش کلاسیک جشنواره کن به روی پرده می رود.

ویم وندرس، آدری دیوان، یواخیم تری یر، دیوید کراننبرگ، شانون مورفی، جیمز گری، آرنو دپلشن، لین رمزی، اصغر فرهادی، نداو لاپید، کلر دنی، دیوی چو، باز لورمن، آلیس وینکینگ بایا، اولیویه آسایاس پائولو سورنتینو، آگنس ژائوی، کریل سربرنیکوف، کریستین مونجیو، کلبر مندونسا فیلهو، آلبرت سرا، مونیا چاکری، نینجا تایبرگ، پیترو مارچلو، ربکا زلوتوفسکی، علی چری، روبن اوستلوند، کلمنت کوگیتوره و آلیس رورواکر؛ 30 کارگردانی هستند که در این مستند 115 دقیقه ای مقابل دوربین رفته اند.

اصغر فرهادی در سال 2022 یکی از اعضای هیات داوران بخش مسابقه اصلی جشنواره کن بود و سال پیش از آن نیز با فیلم قهرمان برنده جایزه بزرگ هیات داوران کن شد.

منبع: عصر ایران

به "اصغر فرهادی در یک فیلم مستند حاضر در جشنواره کن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصغر فرهادی در یک فیلم مستند حاضر در جشنواره کن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید