29 محوطه باستانی در محدوده سد جامیشان شناسایی شد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، آنالیز های باستان شناختی که به منظور اجرای عملیات نجات بخشی در محدوده مخزن سد جامیشان صورت گرفت به شناسایی 29 محوطه تاریخی از دوره های مس سنگی ، مفرغ قدیم ، ساسانی و... انجامید.

29 محوطه باستانی در محدوده سد جامیشان شناسایی شد

کامیار گودرزی سرپرست هیئت آنالیز باستان شناختی محدوده مخزن سد جامیشان شهرستان سنقر و کلیایی یکی از مهم ترین آسیب هایی که موجودیت آثار باستانی را تهدید می نماید، فعالیت های عمرانی دانست.

او اضافه کرد که پروژه های سدسازی از جمله فعالیت های عمرانی است که ساخت آن ها در سال های اخیر به علت خشکسالی های مکرر و کاهش منابع آب زیرزمینی، رشد چشمگیری داشته و بسیاری از آثار را چه در حین ساخت دیوار سد و چه در زمان آبگیری آن به صورت کامل و برای همواره نابود نموده است.

این باستان شناس گفت:

چشم پوشی از این گونه آثار و ثبت و ضبط نشدن مشخصات دقیق آن ها برای گنجاندن در مطالعات باستان شناختی به نوعی در آینده این مطالعات را مخدوش و ناقص می نماید. از این رو برای مستند سازی این آثار نوع ویژه ای از فعالیت های میدانی با عنوان فعالیت های نجاتبخشی در قالب آنالیز و کاوش باستان شناختی در بین باستان شناسان تعریف شده است که طی آن سعی می گردد در کوتاه ترین زمان ممکن بیشترین مدارک باستان شناختی از محوطه یا منطقه در حال نابودی تهیه گردد و در صورت امکان مورد مطالعه قرار گیرد.

وی شناسایی تمامی محوطه های باستانی محدوده مخزن سد اعم از مکان های مربوط به استقرارهای پارینه سنگی شامل غارها و پناهگاه های صخره ای و مکان های پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی که عمدتا در قالب محوطه ها و تپه های کوچک و بزرگ شکل گرفته اند را از اهداف اصلی این طرح اظهار داشت .

گودرزی، مستندسازی آثار باستانی منقول و غیر منقول، ثبت مشخصات دقیق محوطه ها، تهیه نقشه پراکنش آثار شناسایی شده در محدوده مخزن سد و معین گاه نگاری آثار شناسایی شده با تکیه بر مطالعات مقایسه ای داده های فرهنگی جمع آوری شده از سطح هر محوطه را از دیگر اهداف اجرای این طرح اظهار داشت.

او اضافه کرد که در محدوده مورد آنالیز سد جامیشان 29 اثر و محوطه باستانی شناسایی شد.

وی محوطه های جوب خاتون 1، برزو و شکر علی را از جمله این محوطه ها عنوان نمود که به ترتیب دوره های اشکانی و ساسانی، اشکانی و مس سنگی میانی، نو و مفرغ قدیم برای گاه نگاری آن ها پیشنهاد شده است.

منبع: کجارو / ایرنا

به "29 محوطه باستانی در محدوده سد جامیشان شناسایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "29 محوطه باستانی در محدوده سد جامیشان شناسایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید