گفتند دلار گران شد، گران بفروشید

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرگزاری ایلنا: عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران گفت: تا به امروز هیچ واحد تولیدی و صنعتی اعلام نکرده که افزایش قیمتی که من دادم به خاطر گران شدن دلار و ارز 20 هزار تومان بوده و الان که دلار 10 هزار تومان شده است قیمت را کاهش دهید.

گفتند دلار گران شد، گران بفروشید

مجتبی صفایی عضو هیات رئیسه اتاق اصناف ایران در مورد کاهش قیمت کالاها با توجه به افت قیمت دلار و عدم نظارت اتاق اصناف بر روی فروش و خدمات کالا گفت: هر گرانی را نمی توان فقط به اصناف مرتبط دانست. امروز بعضی کالاها که تولیدی و صنعتی هستند بر اساس نرخ روز محاسبه می شوند و قیمت بر روی آن درج شده است. اصناف فقط واسطه هستند و بر اساس قیمت درج شده کالا را به مردم عرضه می نمایند. اگر قرار بر کاهش قیمت است باید از سوی واحد تولیدی صورت گیرد نه اصناف.

رئیس اتاق اصناف کرمانشاه ادامه داد: ما نباید گران فروشی را با گرانی اشتباه بگیریم. سودها در نظام صنفی کاملاً تعیین شده است به طور مثال فروشنده پوشاک تا سقف 23 درصد می تواند از مشتری سود بگیرد در مباحث دیگر سازمان حمایت، نقش قیمت گذاری دارد و آن را به واحدهای صنفی ابلاغ می نماید. در این میان واحد صنفی نه می تواند مقرون به صرفه تر بفروشد و نه گران تر از آن چیزی که مصوب شده است.

وی توضیح داد: تا به امروز هیچ واحد تولیدی و صنعتی اعلام ننموده که افزایش قیمت به خاطر گران شدن دلار و ارز 20 هزار تومانی بوده، اکنون که قیمت دلار به 10 هزار تومان رسیده، ما هم قیمت را کاهش می دهیم یا واحدهای صنفی می توانند 5 درصد کمتر از قیمت فاکتور کالا را به فروش برسانند. متاسفانه بعضی با بیان این حاشیه ها آدرس غلط به مردم می دهند و می خواهند اصناف را مقصر شرایط موجود مالی نشان دهند.

صفایی در مورد فعالیت بازرسی اتاق اصناف در ماه های اخیر گفت: در حالی که به علت شرایط مالی نظارت و بازرسی اهمیت بیشتری پیدا نموده اما اتاق های اصناف سراسر کشور در حال تعدیل کردن نیروهای بازرسی خود هستند زیرا دیگر بودجه ای برای ادامه این کار ندارند. طبق قانون یک سوم از محل جریمه اصناف باید به حساب اتاق واریز گردد که این رقم در چند سال اخیر به 20 هزار میلیارد تومان رسیده است اما فقط یک میلیارد تومان آن را دولت به ما پرداخت نموده است.

وی ادامه داد: تا به امروز اصناف به وسیله درآمدهای دیگر هزینه های بازرسی را پرداخت نموده اند اما دیگر این امکان وجود ندارد و مجبور هستیم که نیروهای بازرسی خود را تعدیل کنیم.

منبع: ایلنا

منبع: اُکالا

به "گفتند دلار گران شد، گران بفروشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتند دلار گران شد، گران بفروشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید