کدام کارگردان لقب سام خون آلود را داشت؟ ، کارگردانی که از شاهکارش فقط 94 تا 96 درصد راضی بود

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، سام پکین پا از آن فیلم سازانی بود که منتقدان نمی توانستند نادیده اش بگیرند و هر فیلمش با واکنش های مثبت و منفی زیادی روبرو می شد. هرچند احتمالاً نه نوازش ها و نه تاختن ها تأثیر عمده ای در مسیر فیلم سازی اش نداشت و همواره فیلمی را که دوست داشت می ساخت.

کدام کارگردان لقب سام خون آلود را داشت؟ ، کارگردانی که از شاهکارش فقط 94 تا 96 درصد راضی بود

پکین پا آنقدر باهوش بود که حتی پیشاپیش واکنش منتقدان را به فیلمش پیش بینی می کرد. برای نمونه، استفن فاربر ـ منتقد مجله فیلم کوارترلی ـ در مقدمه نقادانه مفصلی که بر گفت وگوی خودش با پکین پا در شماره 23 این مجله در پاییز 1969 نوشته به این نکته اشاره نموده است: نظر منتقدان به این گروه خشن همان طور است که پکین پا پیش بینی می کرد: یا دیوانه وار مجذوب شدند یا خشمگینانه بدگویی کردند. تقریباً هیچ کس نظر بینابین در خصوص فیلم ندارد. البته، خود فاربر سعی می نماید وجوه مثبت و منفی فیلم را با هم ببیند؛ او در حالی که معتقد است شخصیت پردازی فدای اکشن و صحنه های جنجالی شده، اما از خشونت فیلم گله نمی نماید و روی قاعده شکنی های پکین پا در ژانر وسترن انگشت می گذارد.

در یکی دیگر از واکنش های مقارن با روی پرده رفتن فیلم، ریچارد ویدهال در شماره 38 مجله سایت اند ساند پاکین پا را برترین کارگردان نسل خودش خواند و نوشت: قهرمانان جان فورد برای همواره در سرزمینی تغییرناپذیر می تازند و قهرمان پکین پا با اصول اخلاقی تغییرناپذیر خود در سرزمین در حال تغییر.

راجر ایبرت هم این گروه خشن را برترین وسترنی که دیده وصف نموده و گفته بود: فیلم داستان مردان پابه سن گذاشته ای است که به جای جامعه به یکدیگر وفادار بودند. رابین وود، منتقد فقید، هم در یکی از کتاب هایش نوشته: همانطور که بچه رزمری ژانر وحشت را وارد فاز آپوکالیپتیک کرد، این گروه خشن هم همین کار را با ژانر وسترن انجام داد.

پالین کیل درباره این فیلم گفته بود: حرف های پکین پا به من، وقتی می خواست این گروه خشن را بسازد، یادم می آید. می گفت می خواهد فیلمی وحشیانه بسازد که زشتی خشونت در آن نفس مردم را بند بیاورد و دیگر هوس نکنند چیز خشنی ببینند. وقتی فیلم به نمایش عایدی و یک عده آدم بی احساس از تماشای خون ریزی ها فریاد شادی سر دادند، هنوز محظوظ به نظر می آمد و طوری رفتار می کرد که انگار بی گناه است. بی خود نبود که به پکین پا لقب سام خون آلود را داده بودند چون به طور ذاتی به خشونت افراط آمیز در فیلم هایش گرایش داشت.

با همه این تفاصیل، احتمالاً برترین توصیف را درباره این گروه خشن مایکل بلیس، نویسنده و مدرس سینما، نوشته است. او در مقدمه خود بر کتابی که مجموعه ای از برترین نقدها درباره فیلم این گروه خشن است، می نویسد: هم تحسین ها و هم نکوش ها درباره این گروه خشن حداقل در یک موضوع اشترک نظر دارند: این فیلم یکی از تأثیرگذارترین فیلم هایی است که تا به حال ساخته شده است. این فیلم به کارگردانی سام پکین پا و با مشارکت وی در نگارش فیلم نامه، پس از وقفه چهارساله اجباری او به علت قرار داشتن در فهرست سیاه، شاهکار این کارگردان است. در هیچ یک از آثار پکین پا چنین تلاقی قدرتمند و مؤثری میان فرم و محتوا، سبک و مضمون، بازیگر و شخصیت وجود ندارد. وقتی تدوین فیلم تمام شد، پکین پا اعلام نمود که 94 تا 96 درصد از نتیجه رضایت دارد؛ البته برای آنهایی از ما که از آن موقع مشغول مطالعه و ستایش فیلم هستیم، مقدار رضایت حتی بیشتر است.

منبع: همشهری آنلاین

به "کدام کارگردان لقب سام خون آلود را داشت؟ ، کارگردانی که از شاهکارش فقط 94 تا 96 درصد راضی بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کارگردان لقب سام خون آلود را داشت؟ ، کارگردانی که از شاهکارش فقط 94 تا 96 درصد راضی بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید