چرا شب زنده دارها زودتر از سحرخیزها می میرند؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، محققان می گویند افراد شب زنده دار بیشتر از سحرخیزها در معرض خطر مرگ قرار دارند، اما نه به علت این که دیر می خوابند.

چرا شب زنده دارها زودتر از سحرخیزها می میرند؟

به گزارش دیجیاتو به نقل از ساینس الرت، گروهی از محققان مؤسسه سلامت شغلی فنلاند در پژوهشی که انجام آن 37 سال طول کشیده است، اطلاعات 22,976 شهروند فنلاندی را آنالیز نموده اند که 42.9 درصد از آن ها گفته بودند شب زنده دار یا تا حدی شب زنده دار هستند. بااین حال، ارزیابی شرایط این افراد نشان داده است که زمان خوابیدن و بیدارشدن آن ها با نرخ مرگ ومیرشان بی ارتباط است یا ارتباط اندکی دارد.

کریستر هوبلین، محقق این مؤسسه می گوید: [در عوض] افزایش ریسک مرگ ومیر در افراد شب زنده دار ظاهراً به طور عمده تحت تأثیر مصرف بالاتر تنباکو و الکل است. این آنالیز در مقایسه با کسانی انجام گرفته است که سحرخیز محسوب می شوند.

محققان در سال 1981 کرونوتایپ یا تیپ شخصیت زمانی افراد را شناسایی کردند و بعد در سال 2018 به سراغ آنالیز نرخ مرگ ومیر در آن ها رفتند. پژوهشگران بعلاوه عواملی مثل سطح تحصیلات، شاخص توده بدنی و عادات خواب را هم در نتیجه گیری های خود لحاظ کردند.

یافته های محققان درباره ریسک مرگ در میان افراد شب زنده دار چه می گوید؟

آن ها می گویند در سال 2018 تعداد 8728 نفر از شرکت کنندگان فوت شده بودند و احتمال مرگ بر اثر انواع عوامل در افرادی که مشخصاً (نه تا حدی) خود را شب زنده دار می دانستند، 9 درصد بیشتر از افراد سحرخیز بود. منتها کسانی که در گروه شب زنده دارها بودند و الکل یا دخانیات مصرف نمی کردند، با افزایش ریسک مرگ روبرو نبودند. پس محققان نتیجه گرفتند که این دو عامل علت اصلی افزایش نرخ تلفات در این گروه بوده است.

هرچند شب زنده داری لزوماً به معنای کاهش کیفیت خواب نیست، اما می تواند با آن همراه گردد. و خواب نامناسب عامل مجموعه ای از مسائل ذهنی و فیزیکی است و مطالعات نشان داده است که با اعتیادهای مختلفی ازجمله به نیکوتین و الکل پیوند دارد.

دانشمندان می گویند در آنالیز های خود متوجه تأثیر شب زنده داری بر افزایش ریسک مرگ به خاطر مسائل قلبی-عروقی نشده اند. بااین حال، ضروری است که پژوهش های بیشتری در کشورهای مختلف صورت بگیرد تا بتوانیم نتیجه گیری های قطعی تر و کلی تری در این رابطه داشته باشیم.

منبع: فرارو

به "چرا شب زنده دارها زودتر از سحرخیزها می میرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا شب زنده دارها زودتر از سحرخیزها می میرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید