سه اثر ناملموس کاشان در لیست آثار ملی کشور ثبت شد

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر گشته، سه اثر ناملموس کاشان در لیست آثار ملی کشور ثبت شد.

سه اثر ناملموس کاشان در لیست آثار ملی کشور ثبت شد

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان اضافه کرد: این آثار در نشست کمیته ثبت ملی آثار مورد آنالیز نهاده شد و با موافقت کارشناسان در لیست آثار ملی ثبت شدند.

احمد دانایی نیا اضافه کرد: آداب و رسوم اسفندی یک از آیین های کهن و باستانی منطقه کاشان است و مردم روستای آزران یک ماه مانده به عید با آداب و رسوم ماه اسفند، به پیشواز نوروز می روند. پخت غذای خاص شب اسفند، پیشکش اسفندی برای نوعروس ها، حرکت بچه ها در کوچه و محل، حضور جلوی درب خانه ها در شب اسفند و خواندن اشعار اسفندی و گرفتن تنقلات محلی از صاحب خانه ها از جمله آداب شب اسفند است.

وی اظهار کرد: سوهان میرزا حسینی یکی از شیرینی های سنتی و بومی است و در کنار کلوچه و پشمک، از اصلی ترین و شاخص ترین شیرینی مراسم دید و بازدیدهای نوروزی به شمار می رود. در واقع سوهان میرزا حسینی شیرینی مخصوص سفره نوروزی است و بنابر این سنت دیرپای، مقارن با عید نوروز، فعالیت قنادی ها برای پخت سوهان دوچندان می گردد.

مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کاشان بیان نمود: باقلوا یکی از شیرینی های سنتی و بومی منطقه کاشان است و به عنوان سوغات کاشان شناخته می گردد. کاربرد این شیرینی بیشتر در مجالس جشن و سرور و نیز مجالس یادبود مرسوم است و در واقع نوعی شیرینی آیینی به شمار می آید.

دانایی نیا گفت: تا به امروز 42 اثر میراث فرهنگی ناملموس کاشان در لیست آثار ملی به ثبت رسیده، ثبت آثار در لیست میراث ناملموس عامل مهمی در انسجام فرهنگی و تقویت جغرافیای تاریخی اجتماعی منطقه است.

وی اضافه کرد: بعضی از عناصر فرهنگی دیگر کاشان نیز در حال مطالعه و تدوین نهایی برای ثبت در لیست میراث ملی است که مهارت پخت قطاب، آداب و رسوم عروسی برزک، آیین نموده به کوه روستای ورکان، آیین ذوالجناح گردانی و مهارت سفره بافی از شهر کامو، آیین شاه حسینی شهر جوشقان قالی، مراسم طفلان مسلم و نخل گردانی روستای ویدوجا از جمله آنهاست.

منبع: همگردی

به "سه اثر ناملموس کاشان در لیست آثار ملی کشور ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سه اثر ناملموس کاشان در لیست آثار ملی کشور ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید