دانش آموزان روستایی جهانی، گردشگری می آموزند

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرنگاران/یزد نماینده آموزش و پرورش در بخش خرانق از تحصیل دانش اموزان خرانقی در رشته گردشگری یک مدرسه دوره متوسطه در خرانق یاد کرد و گفت: پیگیر ایجاد رشته بازسازی در این مدرسه نیز هستیم تا دانش آموزان علاقمند را به این رشته دعوت کنیم.

دانش آموزان روستایی جهانی، گردشگری می آموزند

نادر پیری اردکانی در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ آریابلاگ، با بیان این که دانش آموزان سال نهم مدرسه شهید مروتی خرانق برای اولین بار در رشته گردشگری تدریس می نمایند، اظهار کرد: قرار بود که این دانش آموزان برای ادامه تحصیل به اردکان بیایند و ادامه تحصیل دهند اما پیشنهاد کردیم که خرانق با توجه به جهانی شدن روستا و کاروانسراهایش میزبان رشته گردشگری باشد.

وی اضافه کرد: بر این اساس، تصمیم گرفتیم تا هنرستان کاردانش را به رشته گردشگری تجهیز کنیم هر چند که استقبال از این رشته تحصیلی در روستا برایمان قابل تصور نبود اما با جمعیت چهارنفره از هفت دانش اموز پایه تحصیلی نهم، فعالیت این رشته برای اولین بار در خرانق شروع به کار کرد.

این مسئول با بیان این که در ابتدا، خانواده ها نگران آینده این رشته تحصیلی بودند، گفت: دیدگاه غالب اینگونه بود که همه می توانند در رشته گردشگری فعالیت نمایند و احتیاجی به مرتبط بودن رشته تحصیلی نیست اما در حال حاضر بسیار علاقمند هستند و خانواده ها نیز احساس رضایت می نمایند.

وی با بیان این که زیرساخت های فعالیت در حوزه گردشگری فراهم شده است، گفت: باید بچه ها را به گونه ای پرورش دهیم که بتوانند با بهره مندی از این زیرساخت ها مسئولیت های مهم گردشگری در خرانق را بر عهده بگیرند.

وی با بیان این که اگر دانش آموزان کنونی پیروز باشند میتوانند هم نوعان و علاقمندان را جذب این حوزه نمایند، گفت: ما با حدود 70 دانش اموز محصل و آماده رشته گردشگری می توانیم کمبودهای نیروهای مرتبط را در خرانق رفع کنیم و چه بهتر که این نیروها بومی باشند و بتوانند پس از تحصیل در رشته گردشگری در مشاغلی مانند بومگردی، راهنمای گردشگری، صنایع دستی و حتی میراث فرهنگی مشغول به کار شوند.

این مسئول با بیان این که در رشته گردشگری پایه نهم دروس موزه ها و راهنمای گردشگری دو درس کلی است، اظهار کرد: ما این دروس اختصاصی را در کنار دروس عمومی مانند ریاضی و فارسی به دانش اموزان آموزش می دهیم.

به گفته وی، توسعه این حوزه به حمایت کردن از بچه ها بستگی دارد چرا که در روستاهای دیگر هم دانش آموز علاقمند به این رشته وجود دارد و اگر دانش اموزان بومی جذب دبیرستان شوند، می توانیم با قوای بیشتری فعالیت کنیم.

پیری اردکانی با یادآوری این مسئله که در بخش خرانق به رشته های مکانیک و برق، کشاورزی و غیره هم احتیاج است، گفت: باید در کنار رشته گردشگری سایر رشته ها را نیز داشته باشیم چرا که این رشته ها یاری نماینده رشته گردشگری و تامین نماینده احتیاجهای خرانق هستند.

نماینده آموزش و پرورش در خاتمه خرانق اظهار داشت: البته علاوه بر رشته گردشگری، پیگیر ایجاد رشته بازسازی در مدرسه نیز هستیم تا دانش آموزان علاقمند را به این رشته دعوت کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دانش آموزان روستایی جهانی، گردشگری می آموزند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانش آموزان روستایی جهانی، گردشگری می آموزند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید