خودشناسی، عامل مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرنگاران/لرستان یک روان شناس گفت: ازجمله مزایای خودشناسی می توان به رسیدن به شادکامی، تصمیم گیری بهتر، افزایش خودکنترلی و مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی اشاره کرد.

خودشناسی، عامل مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی

لیلا میررضایی در گفت وگو با وبلاگ آریابلاگ با اشاره به این که خودشناسی ازجمله مفاهیمی است که برای تمامی انسان ها در مراحل مختلف رشدی مطرح می شود، اظهار کرد: اغلب افراد گمان می کنند به صورت کامل خود را می شناسند، اما زمانی که از آن ها درباره اهداف، ارزش های زندگی شان و دیگر مسائل پرسیده می شود حتی نمی توانند به خود پاسخی مناسب بدهند.

وی ادامه داد: باورها، علایق، احساسات، نیازها و بسکمک از چیزهای دیگر در طول زندگی تغییر می کند، اما آیا این تغییرات همواره باعث شادکامی و رشد افراد می شوند؟ چگونه می توانیم جهت زندگی خود را به سمت ترقی و پیشرفت و رسیدن به خوشحالی پیش ببریم؟

میررضایی با اشاره به این که خودشناسی یعنی تلاش انسان برای یافتن بهترین جهت زندگی، تلاشی که عوامل ارثی و محیطی در آن تأثیرگذار هستند، مطرح نمود: همه افراد به دنبال رسیدن به سعادت و کمال هستند، اما خودشناسی به افراد کمک می کند تا جست وجو را به شکلی سنجیده و آگاهانه دنبال کنند.

این روان شناس با بیان این که شناخت خود یعنی شناختن قدرت ها و ضعف ها، علایق و ترس ها، خواسته ها و آرزوها که در نهایت به شناخت هدف در زندگی منجر می شود، ادامه داد: از طرفی خودشناسی به ما کمک می کند تمام الگوهای فکری مخرب و عادت های ناسالم خود را شناخته و آن ها را اصلاح کنیم.

وی افزود: با تقویت این مهارت می توانید در زندگی تصمیمات بهتری بگیرید و درموقعیت های گوناگون، واکنش های رفتاری عاقلانه تری نشان دهید.

میررضایی با بیان این که با خودشناسی می توانیم سلامت زندگی فردی و اجتماعی خود را ارتقاء بدهیم، افزود: زمانی که متوجه شویم رفتارها و عواطف ما تا چه حدی به باورهای ما وابسته است، خودشناسی اهمیت می یابد، درواقع احساس ما نسبت به دنیا و آدم ها براساس نگرش و باور خاص ماست، به عنوان مثال از دروغ گفتن دیگران دلخور می شویم به این دلیل که طبق قضاوت ما کار ناپسندی است.

این روان شناس ادامه داد: جالب اینجاست که ما درباره خودمان هم براساس این ارزش ها قضاوت می کنیم و نسبت به خود احساس غرور و رضایت یا برعکس احساس سرافکندگی یا سرزنش می کنیم.

وی با اشاره به این که انسان خودشناس، فردی آگاه است که خود را از بند تعصبات و تحمیل های محیطی آزاد کرده و جهتی آگاهانه را برای زندگی خود انتخاب می کند، بی شک چنین انسانی در سطح اجتماع نیز با روشن بینی و شناخت صحیح از رفتارهای خویش به انتخاب هایی خردمندانه و دوراندیشانه دست می زند.

میررضایی با اشاره به این که رسیدن به خود شناسی چند راه چاره کلیدی دارد، مطرح نمود: ازجمله این راه کارها می توان به شناخت علایق خود، معین شدن ارزش ها، شناسایی ویژگی های شخصیتی، معین اهداف برای رسیدن به خودشناسی و سبک زندگی اشاره کرد.

این روان شناس ادامه داد: سعی کنید به احساسات، سرگرمی ها و هرچیزی که توجه شما را به خودش جلب می کند توجه داشته باشید، مردم ترجیح می دهند در حوزه ای که به آن علاقه دارند بیشتر فعالیت کنند، هر چه شما از علایق خود بیش تر آگاهی داشته باشید بهتر می توانید جهت زندگی خود را معین و به موفقیت های شغلی و تحصیلی دست یابید.

وی با اشاره به این که معین کردن ارزش ها می تواند راهنمای ما در تصمیم گیری و ایجاد انگیزه برای حرکت در جهت اهداف باشد، افزود: داشتن ارزش ها باعث می شود گام های درست تری در زندگی خود برداریم، همچنین به ما کمک می کند تا بتوانیم سختی های موجود در راه رسیدن به خواسته های خود را تحمل کنیم و با قدرت و انگیزه بیشتری به سوی اهداف خود در زندگی حرکت کنیم.

میررضایی با اشاره به این که وقتی با خصوصیات فردی خود آشنا باشید حرکت شما به سمت شکوفایی بیشتر استعدادها و توانایی هایتان تسهیل می شود، مطرح نمود: اگر شخصیت خود را بشناسید، می توانید به راحتی نقاط قوت خود را بهبود بخشیده و نقاط ضعف خود را مدیریت کنید.

این روان شناس با اشاره به این که با درک نقاط قوت و استعدادهای خود می توانید به موفقیت های بیشتری دست یابید چراکه هیچ کس کامل و بی نقص نیست، خاطرنشان کرد: همه ما به خوبی از دیگران انتقاد می کنیم، اما نقص های خود را نمی بینیم، این درحالی است که خودشناسی به ما کمک می کند تا عیب های خود را دیده و اشتباهات خود را بپذیریم.

وی افزود: معین اهداف به صورت درست، اصولی و واقع بینانه از اهمیت زیادی برخوردار است، هدف گذاری ها و رویاهای اشتباه، عزت نفس ما را خدشه دار کرده و خودشناسی به افراد کمک می کند که اهداف خود را بر پایه باورهای درست و شناختی که از نقاط قوت و ضعف خود دارند معین کنند.

میررضایی تأکید کرد: در جهت خودشناسی باید از شرایط و سبک زندگی خود و تأثیراتی که روی ما دارد آگاه باشید.

این روان شناس یا بیان این که خودشناسی دارای مزایایی است، مطرح نمود: ازجمله مزایای آن می توان به رسیدن به شادکامی، تصمیم گیری بهتر، افزایش خودکنترلی و مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی اشاره کرد.

وی با اشاره به این که خودشناسی به شما برای حرکت به سوی تحقق آرزوهایتان کمک می کند، مطرح نمود: درواقع هر چه بیشتر خود را بشناسید تصویر روشن تری از آرزوهای خود خواهید داشت و با آگاهی بیش تری در این جهت حرکت خواهید کرد، از طرفی وقتی رفتار شما با احساسات، ارزش ها و باورهای شما تطابق داشته باشند، با تضاد و چالش کمتری روبرو خواهید شد.

میررضایی با بیان این که وقتی خودتان را بهتر بشناسید چهارچوب هایی برای زندگی خود معین می کنید و مطابق با آن اصول عمل می کنید که به شما در تصمیم گیری مناسب و حل مسائل زندگی کمک می کند، شرح داد: خودشناسی باعث می شود که نقاط ضعف و قوت خود را بهتر بشناسید.

این روان شناس با اشاره به این که همه ما، در خانواده و تحت شرایط محیطی به خصوصی متولد می شویم و رشد می کنیم درواقع انسان در هرکجا که رشد کرده باشد تحت تأثیر مجموعه ای از آموزش های آن محیط بخصوص است که بر تفکر و رفتار ما تأثیر می گذارد و آن را شکل می دهد، اظهار کرد: خیلی اوقات تصمیم هایی می گیریم که ناخودآگاه تحت تأثیر محیطی که در آن رشد کرده ایم است، خودشناسی فرآیندی است که به هر انسانی که خواهان دست یافتن به انتخاب آگاهانه است کمک می کند.

وی بابیان این که برای اینکه بتوانید به موفقیت های بزرگ و دستاورهای پایدار برسید لازم است که به برخی از لذت ها و خوشی های زودگذر نه بگویید، مطرح نمود: نه گفتن به خود یک مهارت است و مانند بسکمک از مهارت های دیگر با تمرین کردن تقویت می شود، هرچه بیشتر در برابر امور کوچک به خود نه بگویید، قوی تر شده و در مقابل وسوسه های بزرگ مقاومت بیشتری نشان می دهید.

میررضایی با بیان این که تقویت خودشناسی باعث می شود که افراد در موقعیت های مختلف واکنش های عاقلانه ای از خود نشان دهند، مطرح نمود: افرادی که به خودشناسی نرسیده اند در شرایط بحرانی واکنش های عجولانه ای می دهند که منجر به بدتر شدن شرایط می شود، در شرایط استرس زا که خشمگین هستید یا احساس سرخوردگی می کنید، یک نفس عمیق بکشید تا آرام شوید در این صورت می توانید شرایط را ارزیابی کنید و مناسب ترین برخورد را داشته باشید.

این روان شناس با اشاره به این که همه انسان ها عیب هایی دارند و هیچ کس کامل نیست، افزود: اینکه افراد عیب های خود را بدانند ولی مسئولیت آن ها را قبول نکنند هیچ فایده ای ندارد، بیشتر مردم به دیگران انتقاد می کنند اما از عیب های خود چشم پوشی می کنند این درحالی است مهارت خودشناسی کمک می کند که افراد عیب های خود را بپذیرند.

وی افزود: افکاری که به ذهن انسان وارد می شود همواره مثبت نیست، بسکمک از این افکار منفی هستند و به راحتی می توانند زمینه افسردگی و استرس را در انسان ایجاد و واکنش هایی که نسبت به پیروزی، شکست و سایر اتفاقات زندگی تان می دهید بر ذهن شما تأثیر می گذارد.

میررضایی با اشاره به این که زبان بدن بر افکار و حال روحی شما تأثیر زیادی می گذارد، ادامه داد: برای درک بهتر حرکات بدنی می توانید از خود فیلم بگیرید و خود را تماشا کنید، افرادی که خمیده راه می فرایند و آهسته و نامفهوم صحبت می کنند، سطح کورتیزول در بدنشان افزایش می یابد و اعتمادبه نفس آن ها کاهش می یابد و در مقابل کسانی که با صدای بلند حرف می زنند و راست می ایستند اعتمادبه نفس بیشتری دارند، این رفتارها باعث افزایش ترشح هورمون تستسترون در بدن شده و به بهبود کارایی فرد کمک می کند.

این روان شناس مطرح نمود: افرادی که مهارت خودشناسی را در خود تقویت نمی کنند، در موقعیت های گوناگون نمی توانند رفتار عاقلانه ای داشته باشند، آن ها به سرعت عصبانی می شوند و واکنش هایی بر اساس هیجان از خود نشان می دهند در صورتی که فردی که با خودشناسی و آگاهی عمل می کند شرایط را ارزیابی می کند تا بهترین واکنش را نشان دهد.

وی با اشاره به این که خودشناسی محدود به جامعه، ملیت یا آیین خاصی نیست، افزود: اگرچه جامعه تأثیر زیادی در شیوه نگرش و احساس فرد دارد ولی یکی از چالش های مهم انسان در هر کجای دنیا، معین جهتی شفاف برای زندگی به دور از هر تعصبی است تا بتواند بر پایه آگاهی، شناخت و برنامه ریزی سرنوشت خود را معین کند.

میررضایی با اشاره به این که خودشناسی یک فرآیند سیستماتیک است که به شیوه ای روشن و با هدفی معین اجرا شده و بستری ضروری برای خودشکوفایی است، شرح داد: بدون خودشناسی، تلاش های انسان بی هدف خواهد بود، ولی هرکس با شناخت خویش و نیازها و قابلیت های خود می تواند در جهتی روشن گام بردارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "خودشناسی، عامل مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودشناسی، عامل مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید