تاثیر بازی های تخته ای بر مغز و کاهش زوال شناختی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، پژوهشگران دانشگاه ادینبرو(University of Edinburgh) اسکاتلند در مطالعه اخیرشان اظهار نموده اند بازی های رومیزی (Board Games) برای مغز افراد بسیار مفید و خوب هستند و می توانند نقش مهمی در جلوگیری از ابتلای افراد به زوال شناختی ایفا نمایند.

تاثیر بازی های تخته ای بر مغز و کاهش زوال شناختی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تحقیقات جدید پژوهشگران اسکاتلندی نشان داده است بازیهای رومیزی یا یا بازی های تخته ای ممکن است از ابتلای افراد به زوال شناختی جلوگیری کند و حتی در بعضی موارد حتی می تواند باعث تقویت عملکرد شناختی در سالمندان شوند.

نتایج مطالعه اخیر پژوهشگران دانشگاه ادینبرو نشان داد افرادی که بیش از حد بازی های تخته ای را انجام می دهند و به نوعی آنالوگ باز(analog games) شناخته می شوند بیش از سایر افراد از ابتلا به زوال شناختی دور هستند.

بازی رومیزی یا بازی تخته ای به بازی هایی گفته می گردد که روی یک سطح از پیش طراحی شده(کاغذی، پارچه ای یا تخته ای) انجام می گردد. در این بازی ها مهره ها بر اساس قوانین مشخصی روی صفحهٔ بازی قرار می گیرند، حرکت داده می شوند یا از روی آن برداشته می شوند.

بازی های رومیزی از نظر انواع و شیوه های بازی بسیار متفاوتند. گاهی بازنمایی یک شرایط در زندگی واقعی هستند، مانند سرنخ و گاهی مضمون آن ارتباطی با زندگی ندارد. قوانین آن ممکن است بسیار ساده یا بسیار پیچیده باشد.

طی این مطالعه پژوهشگران افرادی که سن آنها بین 70- 80 سال بود را مورد آنالیز قرار دادند و دریافتند افراد سالمندی که بازی های تخته ای انجام می دهند نسبت به همتایان خود که این بازی ها را انجام نمی دهند، از زوال شناختی در امان هستند.

دکتردرو.ام.آلچول(Drew M. Altschul) پژوهشگر ارشد این مطالعه از دانشگاه ادینبرو در تبادل نظر با Medscape Medical News گفت: بازی کردن را می توان به عنوان یکی از کارهای مفید در زندگی افراد دانست زیرا همانطور که ورزش کردن، سیگار نکشیدن و خورد غذاهای سالم برای سلامتی افراد خوب است انجام اینگونه بازی ها نیز می تواند برای سلامتی افراد مفید باشد.

یافته های این مطالعه در مجله Gerontology منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاثیر بازی های تخته ای بر مغز و کاهش زوال شناختی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر بازی های تخته ای بر مغز و کاهش زوال شناختی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید