برج پیر شهریار؛ برج تاریخی زیبا در روستای لمرز مازندران، عکس

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، این برج به پیر شهریار و در بین اهالی منطقه به برج لمرز معروف است.معماری این برج به صورت مدور است که بامی شبیه کله قند دارد. قطر دیواره های آن 2.35 متر و قطر قسمت آجری دیوار آن 70 سانتی متر است.

برج پیر شهریار؛ برج تاریخی زیبا در روستای لمرز مازندران، عکس

این بنا از آجر و گچ ساخته شده است و تزیین گنبد آن از کاشی استفاده شده است که اکنون خبری از این کاشی ها نیست . درختانی اطراف برج را فرا گرفته اند. بنا بر گزارش ها، جهانگردانی از این برج تاریخی بازدید نموده اند و مطالبی در خصوص آنها نگاشته اند . ظاهرا این برج درب و یک صندوق چوبی قدیمی داشته که در دهه های اخیر خبری از آن نیست .

در بازدیدهای دهه شصت، تکه هایی از چوب نقش دار صندوق دیده شده که بعد از کنکاش فراوان نتایجی از آنها به دست آماده است، از جمله این که ساختن صندوق چوبی آرامگاه و کنده کاری متن آن در عهد درویش صالح زاهد عابد، دروی محمد شهریار آغاز شده و به دست درویش علی خرومه زاهد به اتمام رسیده است. تاریخ خاتمه یافتن کار صندوق آرامگاه در محرم سال 880 هجری قمری بوده است . دو شعر عرفانی از دو شاعر درویش به صورت کتیبه روی صندوق آرامگاه حک شده که با کوشش های دکتر منوچهر ستوده و دکتر عبدالرمان عمادی بازخوانی شده و نتایج خوبی از آن به دست آمده است .

در این روستا می توانید برای یک جنگل نوردی سبک برنامه ریزی کنید. به وسیله راه فرعی که کمی جلوتر از روستا واقع شده است خود را به شمال روستا برسانید . و راستا خود را از دره وسیعی که به جهت شمال شرقی می رود آغاز کنید. ابتدای این راه پاکوپ است و در بعضی قسمت ها کمرنگ می گردد . بعد از حدود یک کیلومتر پیمایش در جنگل ، به منطقه ای می رسید که پوشش جنگلی ندارد اما دور تا دور آن را جنگل فرا گرفته است .

اکنون در دامنه جنوبی قله اِلوات قرار دارید و اگر بخواهید به این قله صعود کنید، باید یال سمت راست خود و جهت شرق را بگیرید و انتهای یال به جهت شرق بروید تا با کم شدن شیب بتوانید روی یال شرقی قله اِلوات سوار شوید و با تغییر جهت به غرب ، خود را به قله 1900 متری اِلوات برسانید. این راستا کلی است و برای صعود به این قله باید راهنمای مجرب همراه داشته باشید . برای صعود به قله اِلوات می توان از طرف روستای از آن ده نیز رفت.

روستای کوچک لمرز مکانی برای اقامت ندارد. اگر مجبور به اقامت در این روستا شدید ، می توانید کنار برج پیر شهریار چادر بزنید . هم چنین شاید بتوانید با هماهنگی دهیاری یا اعضای شورای اسلامی روستا، خانه ای برای اقامت اجاره کنید . با توجه به نزدیکی این روستا به شهر پل سفید، می توانید به اقامت گاه های این شهر بروید.

منبع: گردشبان

به "برج پیر شهریار؛ برج تاریخی زیبا در روستای لمرز مازندران، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برج پیر شهریار؛ برج تاریخی زیبا در روستای لمرز مازندران، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید