بازی شوشَتَله روستای حبشی در دست پیگیری برای ثبت در لیست آثار ناملموس کشور

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرنگاران/همدان مدیر اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی اسدآباد گفت: بازی محلی شوشَتَله روستای گردشگری حبشی برای ثبت در لیست آثار ناملموس کشور در دست پیگیری است.

بازی شوشَتَله روستای حبشی در دست پیگیری برای ثبت در لیست آثار ناملموس کشور

کامران اکبری شایگان در گفت وگو با وبلاگ آریابلاگ اظهار کرد: بازی محلی شوشَتَله یا گردو بازی یکی از بازی های قدیمی روستای گردشگری حبشی به شمار می رود که چندی پیش با برگزاری این بازی به وسیله کانون پرورش فکری بچه ها شهرستان در این روستا ،کارشناسان میراث فرهنگی استان برای پیگیری ثبت این بازی محلی در لیست آثار ناملموس کشور از برگزاری گردو بازی روستای گردشگری بازدیدکردند.

وی در ادامه با بیان اینکه در سال های گذشته غذای آش خیار اسدآباد در آثار ناملموس کشور به ثبت رسیده است، اضافه کرد: در حال حاضر تعدادی از غذاهای محلی شهرستان را نیز برای ثبت در لیست آثار ناملموس کشور در دست پیگیری داریم.

اکبری شایگان توضیح داد: پخت نان سنتی و کلره محلی چشمه قنداب و آیین سنتی شکرگزاری برداشت محصول در کنار تالاب پیرسلمان به عنوان یکی از مراسم و آیین ها با قدمت 400 ساله نیز از دیگر برنامه های میراث فرهنگی برای پیگیری در ثبت آثار ناملموس کشور بوده که متاسفانه شیوع کرونا و لغو شدن این مراسم و آیین ها در دو سال اخیر موجب به تاخیر افتادن پیگیری این برنامه ها شده است.

وی در ادامه با اشاره موزه تاریخ و فرهنگ اسدآباد در بنای یادبود سید جمال الدین ،گفت: این موزه با بیش از 550 اثر تاریخی و قدیمی از دوره پارت تا عصر معاصر به عنوان نخستین موزه مردم شناسی و استان همدان بوده که در سال 87 در این شهرستان افتتاح و راه اندازی شد.

اکبری شایگان مساحت موزه تاریخ و فرهنگ شهرستان اسدآباد را 300 متر مربع با 22 ویترین و یک رواق تشکیل شده برای نمایش آثار بیان کرد و اضافه کرد: در این موزه خمره های قدیمی از دوره اشکانیان و وسایلی که در خانه های قدیمی قاجاریه بوده نظیر چراغ های قدیمی ،قفل ها ،پشتی، قلیان ،کرسی، وسایل آشپزخانه، کشاورزی ،پوشاک و البته قدیمی مردم اسدآباد به نمایش گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از 150 اثر فرهنگی و تاریخی موجود در شهرستان اسدآباد 89 اثر در لیست آثار ملی کشور ثبت است ،بیان کرد :شهرستان اسدآباد دارای 79 تپه تاریخی و باستانی بوده که از 79 تپه تاریخی و باستانی شهرستان 60 تپه در بخش مرکزی و 19 تپه در بخش پیرسلمان واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بازی شوشَتَله روستای حبشی در دست پیگیری برای ثبت در لیست آثار ناملموس کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازی شوشَتَله روستای حبشی در دست پیگیری برای ثبت در لیست آثار ناملموس کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید