آسیب دیدگی در مدارس فوتبال چگونه کاهش می یابد؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، اجرای برنامه پیشگیری از آسیب فیفا 11+ بچه ها، می تواند تا 50 درصد از آسیب های بازیکنان مدارس فوتبال را کاهش دهد.

آسیب دیدگی در مدارس فوتبال چگونه کاهش می یابد؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، فوتبال یکی از پرطرفدارترین رشته های ورزشی در میان بچه ها ایرانی می باشد به گونه ای که هرسال به تعداد مدارس فوتبال کشور اضافه می گردد و شرکت در فعالیت های ورزشی می تواند مزایایی بسیاری برای سلامتی و پر کردن اوقات فراغت بچه ها به همراه داشته باشد.

در این بین اما خطر آسیب دیدگی در حین تمرین یا مسابقه یکی از مسائلی است که همیشه دغدغه والدین و فرزندان بوده و فیفا برای پیشگیری از آسیب های بازیکنان نونهال فوتبال برنامه ای موسوم به فیفا 11+ بچه ها را معرفی نموده است.

با توجه به خلأ مطالعاتی در زمینه این برنامه، دکتر مصطفی زارعی عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در قالب یک طرحی پژوهشی که با حمایت پژوهشگاه تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال صورت گرفته و در اختیار وبلاگ آریابلاگ قرار گرفته، به آنالیز تأثیر برنامه گرم کردن فیفا 11+ بچه ها بر اندازه بروز آسیب دیدگی در بازیکنان نونهال پرداخته است.

در این مطالعه نزدیک به 1000 فوتبال آموز از پنج استان کشور شرکت کردند و نتایج این مطالعه که بیش از یک سال به طول انجامید نشان داد اجرای برنامه پیشگیری از آسیب فیفا 11+ بچه ها می تواند تا 50 درصد از آسیب های بازیکنان مدارس فوتبال را کاهش دهد.

در این پژوهش، بازیکنان کمتر از 14 سال عضو مدارس فوتبال پنج استان ایران به صورت تصادفی بلوکی به دو گروه مداخله (15 تیم، 443 بازیکن) و کنترل (17 تیم، 519 بازیکن) تقسیم شدند و در طول مدت پژوهش بازیکنان گروه مداخله، برنامه 11+ بچه ها را حداقل دو بار در هفته اجرا و بازیکنان گروه کنترل هم گرم کردن متداول خود را دنبال کردند و ساعات تمرین و مسابقه بازیکنان و آسیب های آن ها در طول پژوهش به صورت آینده نگر به وسیله مربیان و کادر پزشکی ثبت شد.

برای سنجش اثر برنامه 11+ بچه ها بر آمادگی حرکتی بازیکنان هم 56 بازیکن فوتبال 10 الی 14 سال به دو گروه کنترل و مداخله تقسیم شدند، که بازیکنان گروه مداخله به مدت 10 هفته برنامه تمرینی گرم کردن فیفا 11+ بچه ها را انجام دادند.

بازیکنان گروه کنترل هم برنامه گرم کردن عادی خود را اجرا کردند. یک هفته قبل و بعد از تمرینات هردو گروه در آزمون های عملکردی و آمادگی حرکتی شامل دریبل از بین موانع، آزمون های ایلینویز، انعطاف پذیری، پرش طول، تریپل هاپ، آزمون تعادل Y در سه جهت، سرعت 36 و 18 متر، پلانک، پلانک جانبی شرکت کردند و به منظور مقایسه اندازه بروز آسیب در دو گروه از روش آماری z پواسون و برای سنجش اثربخشی برنامه بر آمادگی حرکتی از آزمون تحلیل کوواریانس استفاده شد.

نتایج آزمون z پواسون نشان داد بازیکنان گروه مداخله (1.42 آسیب در هر هزار ساعت) به طور معنی داری کمتر از بازیکنان گروه کنترل (3.69 آسیب در هر هزار ساعت) به آسیب های اندام تحتانی دچار شدند.

بازیکنان گروه مداخله به طور معنی داری نتایج بهتری در آزمون های سرعت 36 متر، تعادل Y در هر سه جهت و مسافت آزمون تریپل هاپ نسبت به بازیکنان گروه کنترل به دست آوردند اما تفاوت معناداری در مابقی آزمون ها دیده نشد وبا توجه به اثربخشی برنامه گرم کردن 11+ به بچه ها توصیه می گردد از این برنامه تمرینی به منظور پیشگیری از آسیب و ارتقا بعضی از آمادگی های حرکتی استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آسیب دیدگی در مدارس فوتبال چگونه کاهش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسیب دیدگی در مدارس فوتبال چگونه کاهش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید