چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، تفکر منفی به اعتمادبه نفس شما صدمه می زند؛ عملکرد شما را تضعیف و مهارت های ذهنی شما را فلج می نماید.

چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟

گاهی اوقات بیش از حد به خودمان سخت می گیریم یا درباره انگیزه های دیگران، قضاوت های عجولانه و اشتباه می کنیم. این کار می تواند مشکل ساز گردد و شادی را از ما بگیرد. اما چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟ در این مطلب از وبلاگ آریابلاگ نکاتی در خصوص مبارزه با افکار منفی ارائه می گردد.

مطلعی از افکار

مطلعی از افکار، نخستین گام در فرایند مدیریت افکار منفی است، زیرا شما تنها زمانی می توانید افکارتان را مدیریت کنید که از وجود آن ها مطلع باشید.

یک راه برای کسب مطلعی بیشتر از افکارتان این است که هنگام فکر کردن به موقعیتی استرس زا، به جریان سیال فکر خود توجه کنید. هیچ فکری را سرکوب نکنید؛ بلکه بگذارید آن فکر به فکر شما خطور کند و در صورت امکان، آن را روی برگه ای بنویسید.

راه چاره دیگر، نوشتن استرس ها در یک دفتر خاطرات است. روند کار به این صورت است که شما برای یک یا دو هفته، تمام اتفاقات ناخوشایندی را که منجر به استرس شما شده اند، یادداشت می کنید.

در انتها این دوره، وقتی دفتر ثبت استرس خود را تحلیل می کنید، باید قادر به تشخیص رایج ترین و مخرب ترین افکار خود باشید. این افکار را در اولویت قرار دهید تا به آن ها رسیدگی کنید. برای اینکه روابط عاطفی خوبی داشته باشید به مطلب محبت زیادی به همسر خطرناک است! سر بزنید.

تفکر منطقی از روش های مبارزه با افکار منفی

گام بعدی در پرداختن به افکار منفی، به چالش کشیدن آن افکار منفی است که با استفاده از تکنیک مطلعی از افکار، آن ها را شناسایی نموده اید. به هر فکری که در دفتر ثبت نموده اید، بیندیشید و آن را به طور منطقی به چالش بکشید.

از خودتان بپرسید که آیا این فکر منطقی است و آیا در برابر موشکافی منصفانه تاب مقاومت دارد؟ به عنوان مثال، شاید با تحلیل دفتر ثبت استرس خود، متوجه شوید که در این مدت، اغلب افکار منفی زیر را در سر داشته اید:

  • احساس بی کفایتی
  • از خوب نبودن عملکرد کاری خود نگران باشید
  • نگرانی از بی نتیجه بودن کوشش ها به واسطه خارج بودن مسائل از کنترل تان
  • نگرانی از واکنش دیگران نسبت به کارهایتان

مثبت اندیشی و جست وجوی فرصت ها از روش های مبارزه با افکار منفی

در جایی که شما برای مبارزه با افکار منفی از تفکر منطقی بهره می گیرید، بهتر است در واکنش به آن افکار منفی نادرست، از افکار و باورهای مثبت بهره ببرید. بهتر است به موقعیت نگاه کنید و ببینید که آیا این موقعیت، فرصتی به شما ارائه می نماید یا نه؟

باور مثبت به ایجاد اعتماد به نفس یاری می نماید. با مبنا قرار دادن ارزیابی های روشن و منطقی از حقایق به دست آمده از تفکر منطقی برای ایجاد باور مثبت، می توانید صدمه ای را که تفکر منفی به اعتماد به نفس شما وارد نموده است، جبران کنید. باور مثبت شما در صورتی قوی خواهد بود که دقیق باشد، به زمان حال بیان گردد و محتوای احساسی قوی داشته باشد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب با این ترفندها اعتماد به نفس خود را بالا ببریدرا بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید