دلیل نچرخیدن پنکه و از کار افتادن پره ها چیست؟

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، هم زمان با آغاز فصل تابستان پنکه های سقفی یا ایستاده به عنوان یکی از وسایل تهویه هوا، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و طبیعی است که کاربران با برخی از مسائل رایج این وسیله روبرو شوند. شایع ترین مسائلی که ممکن است ایجاد گردد، به دلیل نچرخیدن پنکه یا کم شدن سرعت چرخش آن است.

دلیل نچرخیدن پنکه و از کار افتادن پره ها چیست؟

دلیل نچرخیدن گردن پنکه یا ثابت ماندن آن در یک جهت، به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه این مطلب از مجله وبلاگ آریابلاگ به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

در صورتی که برای تعمیر پنکه سقفی و ایستاده منزل یا محل کار خود یا تعمیر و سرویس انواع هواساز احتیاج به مشاوره یا خدمات تخصصی دارید، می توانید به وسیله ثبت درخواست در وبسایت وبلاگ آریابلاگ از متخصصان و تعمیرکاران حرفه ای به طور رایگان مشاوره دریافت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره سراسری 1471 تماس بگیرید.

نکات کلیدی

  • سوختن یا اختلال موتور ازجمله شایع ترین دلیل نچرخیدن پنکه محسوب می گردد.
  • فلایویل شکسته یکی از علل نچرخیدن پنکه های رومیزی، دیواری و ایستاده است.
  • بهتر است در صورت کار نکردن پنکه، در اولین فرصت دوک و پروانه پنکه را آنالیز و تمیز کنید.

انواع پنکه

قبل از اینکه به آنالیز دلیل نچرخیدن پنکه بپردازیم ، بهتر است با انواع پنکه های موجود در بازار آشنا شویم، چراکه آشنایی با آن ها می تواند در عیب یابی و فهم اختلال دلیل نچرخیدن پنکه و سایر اختلالات بسیار مؤثر باشد. در ادامه با پرطرفدارترین پنکه های موجود در بازار آشنا خواهیم شد.

پنکه های سقفی

پنکه سقفی به عنوان محبوب ترین پنکه در خانه ها و ادارات برشمرده می گردد و همان طور که از نام آن پیداست این پنکه از سقف آویزان شده و کل هوای اتاق را به گردش درمی آورد. این پنکه ها قابلیت نصب بر روی انواع سقف های صاف، شیب دار، سقف بلند و غیره را دارند.

نصب آسان، قیمت مناسب و قابلیت استفاده در فصول سرد سال به دلیل ویژگی چرخش معکوس ازجمله ویژگی ها و مزایای این پنکه ها برشمرده می گردد. در اغلب مواقع دلیل نچرخیدن پنکه سقفی می تواند با موتور این محصول ارتباط مستقیمی داشته باشد.

پنکه های رومیزی

قابلیت حمل پنکه های رومیزی یکی از دلایلی است که سبب می گردد بعضی از مردم پنکه های رومیزی را برای خرید انتخاب نمایند. این پنکه ها عموماً دارای میزان کوچک تری هستند و می توانند روی میز، کابینت، صندلی و غیره قرار بگیرند و با چرخش پره های آن فضا خنک گردد.

چرخش این دسته از پنکه ها سبب می گردد تا فضای محیط با الگوی چپ و راست از هر طرف خنک گردد؛ اما دلیل نچرخیدن پنکه به چپ و راست یکی از مهم ترین اختلالات این دسته از پنکه به شمار می آید که در ادامه در مورد نحوه عیب یابی آن خواهیم گفت.

پنکه ایستاده

پنکه های ایستاده بسیار شبیه پنکه های رومیزی هستند، با این تفاوت که این دسته از پنکه ها دارای پایه هایی با قابلیت تنظیم هستند که یاری می نمایند تا ارتفاع این پنکه ها کمتر یا بیشتر شوند. وزن سبک و قیمت ارزان دو ویژگی مهم این پنکه ها محسوب می گردد.

در اغلب مواقع دلیل نچرخیدن پنکه ایستاده می تواند با خازن یا موتور این دستگاه مرتبط باشد که باید به وسیله تعمیرکار حرفه ای آنالیز گردد.

پنکه مه پاش

پنکه های مه پاش گزینه مناسبی برای نقاط گرمسیری هستند. سیستم این دسته از پنکه ها به گونه ای است که می تواند غبار محیط را از بین برده و فضای خانه را خنک نمایند.

این دسته از پنکه ها به یاری پمپ آب غبار اطراف را مهار می نمایند. عموماً از این پنکه ها در مراکز تجاری و عمومی استفاده می گردد. ازآنجایی که این دسته از پنکه ها دارای پمپ آب هستند، درنتیجه گاهی می توان دلیل نچرخیدن پنکه را با اختلال در پمپ های آب مرتبط دانست.

پنکه های دیواری

پنکه های دیوار ظاهری کاملاً مشابه به پنکه های رومیزی دارند با این تفاوت که آن ها بر روی دیوار نصب می شوند و فضا را خنک می نمایند. عموماً پنکه های دیواری را برای خنک کردن خانه هایی با سقف های بلند استفاده می نمایند.

پنکه های پنجره ای

این دسته از پنکه ها عملکرد جالبی دارند به این صورت که در کنار پنجره یا بر روی آن نصب می شوند و هوای تازه بیرون را به درون اتاق راهنمایی می نمایند. این دسته از پنکه ها دارای دو فن هستند. قیمت اندک این محصول و توانایی انتقال هوا به درون محیط خانه دو مزیت این محصول محسوب می شوند.

پنکه مخصوص کابینت

شاید عجیب به نظر برسد اما گاهی بعضی از کابینت­ها احتیاج به پنکه برای تهویه هوا دارند ازاین رو پنکه های کوچک مجهز به صفحه نمایش LED روی این کابینت ها تعبیه شده اند تا هوای فضای درون کابینت را خنک نمایند و مانع از فاسدشدن بعضی مواد شوند.

پنکه برج طبقه ای

پنکه برج از دیگر انواع پنکه محسوب می گردد که به دلیل ساختار فانتزی خود فضای کمتری را اشغال می نماید. این دسته از پنکه ها دارای طراحی بلند و باریکی هستند که سبب می گردد تا فضای بیشتری را خنک نمایند. بعلاوه این دسته از پنکه ها برعکس پنکه های ایستاده و رومیزی دارای پره های عمودی هستند.

پنکه بدون پره

ازجمله مدرن ترین پنکه ها می توان به پنکه های بدون پره اشاره نمود. فن این دسته از پنکه درون ساختاری پنهان شده اند و موجب خنک شدن هوا خواهند شد. معمولاً پنکه های بدون پره یا فن به دلیل ساختار فانتزی خود به عنوان پنکه های گران قیمت دسته بندی می شوند.

پنکه های صنعتی

پنکه های صنعتی معمولاً دارای موتورهای قدرتمندتر و فن هایی با محورهای بزرگ هستند که می توانند هوای آلوده درون محیط صنعتی را به بیرون انتقال دهند. این دسته از پنکه ها بسیار مناسب محیط هایی نظیر کارخانه ها و کارگاه ها هستند.

پنکه اگزوز

پنکه اگزوزها معمولاً در محیط هایی نظیر آشپزخانه و حمام نصب می شوند و هدف از نصب آن ها کشیدن هوای گرم به سمت بیرون است. معمولاً این دسته از پنکه ها در نزدیکی سقف نصب می شوند و دارای قیمت نسبتاً کمتری هستند.

دلیل نچرخیدن پنکه

حال که با انواع پنکه آشنا شده ایم اکنون زمان آن فرارسیده است که به طور تخصصی بر روی دلیل نچرخیدن پنکه متمرکز شویم. اگر می خواهید بدانید چرا پنکه شما از کار افتاده است این بخش از مقاله وبلاگ آریابلاگ را با دقت مطالعه کنید.

1. فرسوده شدن دوک و بوش پنکه

کندی و دلیل نچرخیدن پنکه به چپ و راست گاهی می تواند با فرسودگی دوک یا بوش پنکه مرتبط باشد. اگر فن های پنکه نمی چرخند یا به کندی می چرخند بهتر است آن را خاموش نموده و بوش را تعویض کنید تا پنکه به حالت اولیه خود بازگردد.

بیشتر بخوانید: تعمیر و عیب یابی پنکه پایه بلند و کنترل دار

2. دوک و پروانه کثیف

معمولاً آلودگی و تجمع گردوغبار ازجمله مهم ترین دلایل نچرخیدن پنکه محسوب می شوند. چراکه باگذشت زمان گردوغبار بر روی پروانه ها و دوک تجمع می یابند و عدم توجه به این موضوع می تواند پروانه ها را سنگین کند.

همین عامل منجر به نچرخیدن پنکه می گردد. بهتر است در صورت کار نکردن پنکه در اولین فرصت دوک و پروانه پنکه را آنالیز و تمیز کنید.

3. نوسان برق

به عنوان آخرین مورد در بعضی موارد دلیل نچرخیدن پنکه می تواند با نوسان برق مرتبط باشد. در چنین شرایطی بهتر است با آنالیز محافظ ها و یا به یاری مولتی متر شرایط برق را آنالیز نموده و در صورت نوسان برق برای عدم صدمه به پنکه آن را برای مدتی و تا زمان نرمال شدن برق خاموش کرد.

4. اختلال در موتور پنکه

سوختگی موتور یا اختلال در آن ازجمله شایع ترین دلیل نچرخیدن پنکه محسوب می شوند. بوی سوختگی، کار نکردن پنکه و یا به آرامی کار کردن آن ازجمله مهم ترین نشانه های سوختگی یا اختلال در موتور پنکه شناخته می گردد.

5. سوختن خازن

گاهی دلیل نچرخیدن پنکه سقفی می تواند با کهنه شدن، سوختن یا فرسودگی خازن آن مرتبط باشد. گرم شدن پنکه و یا استفاده طولانی مدت در طی سال های متوالی می تواند منجر به سوختن خازن پنکه گردد که در چنین شرایطی می توان آن را به یاری تعمیرکار تعویض کرد.

6. فلایویل شکسته

اگرچه این مورد بسیار نادر است، اما گاهی شکستگی فلایویل در پنکه های دیواری، رومیزی و ایستاده می تواند دلیل نچرخیدن پنکه باشد. در این شرایط ممکن است موتور کار کند؛ اما تیغه ها ممکن است به دلیل این اختلال از کار بیفتند. برای رفع این مشکل بهتر است در اسرع وقت فلایویل شکسته با فلایویل نو تعویض گردد.

7. یخ زدن بلبرینگ

در بعضی موارد یخ زدن بلبرینگ پنکه سقفی می تواند دلیل نچرخیدن پنکه گردد که در چنین شرایطی در صورت فشار تیغه ها آن ها به سختی حرکت می نمایند در چنین شرایطی اگرچه تعویض بلبرینگ پنکه رومیزی یا سایر انواع پنکه می تواند مشکل را حل نماید، اما تعویض تیغه به همراه بلبرینگ می تواند عملکرد پنکه را بالاتر ببرد.

جمع بندی

در اغلب مواقع دلیل نچرخیدن پنکه می تواند بسته به نوع پنکه متفاوت باشد، اما در اغلب مواقع گردوغبار یا اختلال در عملکرد موتور می تواند دو عامل شایع نچرخیدن پنکه باشد.

در چنین شرایطی اگر احساس می کنید که خودتان می توانید از عهده کار بربیایید، بهتر است در اسرع وقت اقدام به تعمیر پنکه کنید.

در بیشتر مواقع تجمع چربی و گردوغبار روی پره ها موجب سنگین شدن آن ها می شوند که همین امر دلیل نچرخیدن پنکه خواهد بود. پیشنهاد می کنیم در قدم اول، پره های پنکه را تمیز کنید؛ زیرا در بسیاری از موارد همین اقدام ساده مشکل را رفع می نماید.

منبع: آچاره

به "دلیل نچرخیدن پنکه و از کار افتادن پره ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل نچرخیدن پنکه و از کار افتادن پره ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید