تامین نهاده های مورد احتیاج کشت پاییزه

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت : نهاده های مورد احتیاج کشت پاییزه در استان تامین شده است.

تامین نهاده های مورد احتیاج کشت پاییزه

فرهاد شریفی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با اشاره به تدارک نهاده های مورد احتیاج کشت پاییزه در استان، گفت : نهاده های مورد احتیاج کشت پاییزه شامل بذر، کود و سم به وفور در استان موجود است و به هر مقدار که کشاورزان لازم داشته باشند در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت.

شریفی با اشاره به تهیه 41 هزار تن بذر گواهی شده در استان برای کشت پاییزه گندم، گفت: در سنوات نرمال احتیاج استان به بذر برای کشت پاییزه بین 30 تا 35 هزار تن است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه اشاره ای هم به افزایش قیمت کود های فسفاته و ازته در بازار داشت و توضیح داد: این افزایش قیمت اقبال کشاورزان به تهیه این کود ها را اندکی کم نموده، در حالیکه کشاورزان برای عملکرد مطلوب مزارع خود حتما باید با مشورت کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی از این کود ها به حد احتیاج استفاده نمایند.

شریفی با اشاره به پیش بینی های هواشناسی در خصوص تاخیر در بارندگی های پاییزه در سال زراعی جاری، گفت: در حالی که در سنوات نرمال معمولا در بازه زمانی بین 15 تا 20 آبان بارندگی موثر یا به اصطلاح محلی پَله در استان اتفاق می افتد، سال جاری بارندگی موثر را احتمالا در آذر ماه خواهیم داشت.

شریفی افزود: در سال زراعی گذشته هم بارندگی موثر را تا 23 آبان در استان نداشتیم.

وی از کشاورزان خواست برای دستیابی به عملکرد بهتر در مزارع اصول فنی کاشت از جمله استفاده از بذر گواهی شده و کود های مورد احتیاج و ... را رعایت نموده و توصیه های فنی کارشناسان جهاد کشاورزی را بکار گیرند.

وی اشاره ای هم به برنامه استان برای کشت 392 هزار هکتاری گندم در سال زراعی جاری داشت و گفت: 92 هزار هکتار از این سطح به کشت گندم آبی و 300 هزار هکتار دیگر به کشت گندم دیم اختصاص پیدا خواهد نمود.

وی ادامه داد: تا به امروز 90 هزار هکتار گندم دیم و 1500 کتار گندم آبی در استان کشت شده است.

شریفی با بیان اینکه تا به امروز 1960 هکتار کلزا هم در منطقه ها معتدل و سرد استان کشت شده، گفت: کشت کلزا در منطقه ها گرمسیر استان تا 15 آبان ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: سال جاری 1230 هکتار چغندر پاییزه در اراضی استان کرمانشاه کشت شده است .

وبلاگ آریابلاگ کرمانشاه کرمانشاه

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "تامین نهاده های مورد احتیاج کشت پاییزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین نهاده های مورد احتیاج کشت پاییزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید