بقای کسب وکارهای روستایی؛ رویکرد جامعه نیکوکاری ابرار

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، کسب وکارهای کوچک و متوسط عمدتاً با جذب بخش های آسیب پذیرتر نیروی کار، مانند زنان و جوانان، فرصت های اشتغال و ایجاد درآمد را برای افراد فقیرتر به ویژه در پایه هرم فراهم می آورد. ازاین رو است که این نوع از بنگاه ها یکی از شیوه های کاهش فقر و توسعه پایدار به شمار می رود و به تعبیری ستون فقرات بیشتر اقتصادهای دنیا قلمداد می گردد؛ چراکه در اغلب موارد، این کسب وکارها تنها منبع کسب درآمد در مناطق روستایی است.

بقای کسب وکارهای روستایی؛ رویکرد جامعه نیکوکاری ابرار

به همین دلیل است که مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای آگاهی بخشی در مورد سهم و نقش این نوع از کسب وکارها در توسعه پایدار و اقتصاد جهانی، روز 27 ژوئن را، روز کارآفرینی های کوچک، خرد و متوسط نامیده است.

سال جاری در شرایطی 27 ژوئن را گرامی می داریم که متأثر از همه گیری ویروس کرونا، بسیاری از کسب وکارهای کوچک و متوسط در شرایط نامناسبی به سر می برند. اثرات مالی ناشی از این همه گیری، تأثیرات جبران ناپذیری را بر کسب وکارهای کوچک و متوسط بر جای گذاشته است. اختلال در زنجیره تأمین و کاهش شدید تقاضا در بیشتر بخش ها، بسیاری از این کسب وکارها را با چالش های جدی برای حفظ و بقاء روبرو ساخته است. لازم است شناخت این چالش ها و برنامه ریزی برای کاهش یا برطرف آن ها، در دستور کار برنامه ریزان قرار گیرد.

یکی از فعالیت های اصلی جامعه نیکوکاری ابرار، تسهیل گری برای ایجاد و توان افزایی کسب وکارهای خرد و کوچک به ویژه در روستاهای مناطق کمتر برخوردار کشور است. در شرایط جدید حفظ و بقاء کسب وکارهای روستایی هدف ابرار در طرح توسعه پایدار روستایی را شکل می دهد.

بدین منظور شناخت شرایط موجود، چالش ها و مسائل عمده و ترسیم چشم انداز آینده کسب وکارهای خرد، کوچک و متوسط مبتنی بر زنجیره ارزش هر محصول و برنامه ریزی برای ارائه یاری های فنی و تخصصی در 42 روستا در استان های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کردستان و همدان در دستور کار ابرار گرفته است. این کسب وکارها بیش از هر زمان دیگری به یک محیط کسب وکار پویا، امن و فراگیر نیازمندند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "بقای کسب وکارهای روستایی؛ رویکرد جامعه نیکوکاری ابرار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بقای کسب وکارهای روستایی؛ رویکرد جامعه نیکوکاری ابرار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید