آواربرداری از حدود 1641 واحد در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیر کل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی از آوار برداری از حدود 1641 واحد در مناطق زلزله زده اطلاع داد و گفت: امیدواریم آواربرداری تا انتها بهمن ماه به اتمام برسد، اما عجله ای برای آواربرداری نداریم.

آواربرداری از حدود 1641 واحد در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی

حافظ باباپور در بازدید از روستاهای زلزله زده آذربایجان شرقی در گفت وگو با وبلاگ آریابلاگ با بیان اینکه زلزله ماه گذشته، دو شهرستان میانه و سراب را متاثر کرد و موجب تخریب 100 درصدی حدود 3000 واحد مسکونی شد، اظهار کرد: طبق ارزیابی همکارانمان حدود 1500 واحد مسکونی احتیاج به تعمیر دارند.

وی افزود: حدود 2000 واحد دامی هم در حادثه زمین لرزه از بین رفته و احتیاج به بازسازی دارند.

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، وی متذکر شد: برای اولین بار است که هم بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده و هم بازسازی و احداث واحدهای دامی تخریب شده به بنیاد مسکن سپرده شده است.

باباپور تامین اسکان موقت و دائم و آوار برداری را سه وظیفه اصلی بنیاد مسکن در حادثه زمین لرزه عنوان نمود و گفت: پس از بحث عملیات امداد و نجات و اسکان اضطراری که عمدتاً بر عهده جمعیت هلال احمر استان، نیروهای نظامی و انتظامی، سازمان های امدادرسان است، بنیاد مسکن وارد عرصه شد.

وی با اشاره به تدابیر اندیشیده شده به منظور تامین اسکان موقت زلزله زدگان آذربایجان شرقی گفت: دولت محترم تدبیر نموده بود که 10 میلیون تومان وام بلاعوض برای اسکان موقت در اختیار زلزله زدگان قرار داده گردد و متقاضیان با دریافت این وام اقدام به اجاره منزل مسکونی در خانه آشنایان یا جای دیگر برای تامین اسکان موقت نمایند.

وی احداث اتاقک پیش ساخته 12 متری و اهدای کانکس را از دیگر تدابیری برای تامین اسکان موقت زلزله زدگان دانست و افزود: تا به این لحظه 313 نفر درخواست اتاقک و کانکس از ما نموده بودند که همگی تامین و تحویل متقاضیان شده اند.

وی افزود: 138 اتاقک از شهرستان سراب و 111 اتاقک از شهرستان میانه، 46 عدد کانکس از شهرستان سراب و 14 عدد کانکس هم از شهرستان میانه درخواست داده شده بود.

باباپور با بیان اینکه به اعتقاد ما اسکان موقت در مناطق زلزله زده به خاتمه رسیده و مسئله ای در این خصوص وجود ندارد اظهار کرد: مرحله اول پرداخت وام 10 میلیونی بلاعوض به تمامی متقاضیان پرداخت شده و 500 نفر نیز مرحله دوم یعنی هفت میلیون بقیه را دریافت نموده اند.

وی افزود: اعطای هفت میلیون وام 10 میلیونی مشروط بر تحویل چادرها به دهیاری و اعلام محل سکونت به بنیاد مسکن است.

وی از تشکیل 1995 پرونده در مورد واحدهای دامی تخریب شده در شهرستان های سراب و میانه و ثبت آن در سیستم پایش اطلاع داد و گفت: معرفی به سیستم بانکی هم در حال اجرا بوده و کارشناسان بانکی در محل مستقر هستند تا مردم بدون مراجعه حضوری به بانک ها اقدام نمایند.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه 3000 واحد احتیاج به احداث 100 درصد داشتند، اظهار کرد: تا کنون 2650 پرونده تشکیل شده و صدور پروانه هم به عهده بنیاد مسکن گذاشته و 877 فقره پروانه صادر و 797 معرفی به بانک اجرا شده است.

وی از 420 مورد عقد قرار داد اطلاع داد و افزود: تا کنون 135 مورد پی کنی، 23 مورد قالب بندی، 15 مورد فونداسیون و 10 مورد نصب اسکلت اجرا شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حواشی موجود در مبنی بر اسکان بعضی زلزله زدگان در چادرها گفت: پس از انتشار گزارشات در شبکه های ملی یک به یک به خانه های زلزله زدگانی که مدعی زندگی در چادر بودن سر زده و شرایط را آنالیز کردیم و متاسفانه قریب به اتفاق این ادعاها درست نبود، به این معنی که به دلیل ترس از زلزله در چادرها ساکن بودند.

وی افزود: خود این افراد اعلام کردند که تا ساعاتی از عصر در خانه هایشان مانده و شب به دلیل ترس از وقوع پس لرزه در چادر ساکن می شوند، مقرر شده بود تا گروهی از روانشناسان از سوی مدیریت بحران استان به مناطق اعزام شوند.

مدیر کل بنیاد مسکن آذربایجان شرقی گفت: پیش بینی ها و برنامه ریزی ها در این راستا است که بازسازی حدود هزار واحد تا خاتمه امسال به اتمام برسد و مابقی نیز تا خاتمه تیر ماه به مردم تحویل داده گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه انبارهای بنیاد مسکن را از مصالح ساختمانی است متذکر شد: خوشبختانه این مساله با مصوبه هیئت وزیران 10 درصد زیر قیمت بازار و بورس در اختیار مردم قرار داده می گردد، اسکلتهای پیچ و مهره ای 60 و 85 متری هم به اندازه احتیاج موجود است که اگر لازم باشد دوباره تامین کنیم.

وی در خاتمه اظهار داشت: سیمان هم به اندازه کافی موجود بوده و در اختیار مردم قرار داده می گردد در بازسازی خانه ها علاوه بر یاری بنیاد مسکن، همت خود مردم نیز مطرح بوده و مردم خودشان هم باید یاری نمایند، ما هم نظارت و نقشه ها را به طور رایگان در اختیار ایشان قرار می دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آواربرداری از حدود 1641 واحد در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آواربرداری از حدود 1641 واحد در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید