واکنش اماراتی ها درباره تیراندازی به لنج ایرانی و کشته شدن 2 صیاد ، امارات خسارت می دهد؟ ، ایران یک کشتی امارات را توقیف نموده است

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، امارات ضمن ابراز ندامت و پشیمانی از تیراندازی به صیادان ایرانی اعلام نموده آمادگی لازم برای جبران ضرر و زیان ناشی از انجام این کار اشتباه را دارد.

واکنش اماراتی ها درباره تیراندازی به لنج ایرانی و کشته شدن 2 صیاد ، امارات خسارت می دهد؟ ، ایران یک کشتی امارات را توقیف نموده است

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، در پی تیراندازی شناورهای گارد ساحلی امارات عربی متحده به لنج های صیادی ایرانی و توقیف یکی از آنها در خلیج فارس که منجر به کشته شدن دو صیاد شد کاردار امارات در تهران احضار شد.

مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امورخارجه نیز ضمن محکوم کردن تعرض گارد ساحلی امارات علیه شناورهای صیادی جمهوری اسلامی ایران، مسوولیت این اقدام غیرقانونی و خارج از رویه جاری بین گاردهای ساحلی دو کشور را متوجه دولت امارات عربی متحده دانست و ضمن تاکید بر ضرورت آزاد کردن بازداشت شدگان و برطرف توقیف از لنج صیادی و تحویل اجساد، خواهان جبران خسارات وارده و اتخاذ اقدامات مقتضی برای جلوگیری از بروز چنین حوادثی در آینده شد. کاردار در جریان احضار ضمن ابراز تاسف از وقوع این اتفاق، تاکید نمود مراتب را بلافاصله به ابوظبی منعکس خواهد نمود. در کمتر از بیست و چهار ساعت، دیدار دومی نیز بین کاردار امارات با مدیرکل حقوقی بین المللی وزارت امور خارجه برای پیگیری نتایج برگزار گردید.

متعاقب این اقدامات در تهران و نیز با پیگیری های سفارت جمهوری اسلامی ایران، دولت امارات با ارسال یک یادداشت رسمی تاسف عمیق خود را نسبت به بروز حادثه مزبور ابراز نموده و آمادگی خود را برای جبران تمامی خسارت وارده اظهار داشت. همچنین با هماهنگی گارد مرزی دو کشور لنج و سرنشینان آزاد شدند و مراحل قانونی تحویل اجساد کشته شدگان با سرعت در حال اجرا است.

در ضمن در همان روز 27 مردادماه یک فروند کشتی اماراتی بخاطر تردد غیرقانونی در آبهای کشورمان توسط نیروهای گارد مرزی جمهوری اسلامی ایران توقیف و خدمه آن بازداشت شدند. مراحل قانونی رسیدگی به شرایط این کشتی ادامه دارد.

رئیس سازمان شیلات ایران نیز روز گذشته در این زمینه گفت: دو صیاد کشورمان از سوی نیروهای مسلح اماراتی مورد حمله قرار گرفته و کشته شده اند.

او از وزارت امور خارجه درخواست کرد هرچه سریع تر به این موضوع رسیدگی گردد.

بر اساس گزارش فارس، فاینانشال تایمز در جدیدترین واکنش به این موضوع نوشت: امارات ضمن ابراز ندامت و پشیمانی از تیراندازی به صیادان ایرانی اعلام نموده آمادگی لازم برای جبران ضرر و زیان ناشی از انجام این کار اشتباه را دارد.

پس از کشته شدن دو صیاد ایرانی توسط نیروهای امارات متحده عربی، ایران یک کشتی این کشور را گرفته و خدمه آن را دستگیر نموده است، ایران گفته است این کشتی به صورت غیر قانونی وارد آبهای کشور شده است.

هنوز اطلاعات زیادی در باره این کشتی ضبط شده توسط ایران ارائه نشده اما ایران گفته است که نیروهای ساحلی امارات به قایق غیر نظامی ایران تیراندازی نموده و دو نفر از صیادان را کشته است.

ایران به ابوظبی هشدار داده بود که قایق ماهیگیری و ماهیگیران و نیز جسد دو ماهیگیر کشته شده را هر چه زودتر تحویل دهد.

هنوز امارات درباره کشتی ضبط شده هیچ واکنشی نشان نداده اما منابع مطلع و نزدیک به مقامات این کشور عربی می گویند مسأله مربوط به ماهیگیران بین امارات و ایران حل شده است. قایق ماهیگیری و خدمه ها به ایران تحویل داده شده اند و اجساد دو صیاد کشته شده ایرانی هم که ظاهرا از منطقه بلوچستان بودند در طی مراحل و مقدمات تحویل هستند.

ایران تاکید نموده است که در هر شرایطی از منافع کشورش در آبهای منطقه دفاع خواهد نمود.

رویترز هم می نویسد که مقامات امارات از وقوع این اتفاق ابراز پشیمانی نموده و آمادگی خود را برای تامین هر گونه خسارت اعلام نموده اند. آنها مدعی شده اند دلیل این تیراندازی و توقیف قایق ایرانی ورود قایق های ماهیگیری به آب های امارات بوده است.

رئیس سازمان شیلات ایران در نشست خبری اظهار داشت وزارت خارجه هر چه سریعتر موضوع کشته شدن صیادان ایرانی توسط نیروهای مسلح امارات را پیگیری کند.

  • جزئیات قتل 2 صیاد ایرانی توسط امارات | وزارت خارجه را به شدت پیگیری کند
منبع: همشهری آنلاین

به "واکنش اماراتی ها درباره تیراندازی به لنج ایرانی و کشته شدن 2 صیاد ، امارات خسارت می دهد؟ ، ایران یک کشتی امارات را توقیف نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش اماراتی ها درباره تیراندازی به لنج ایرانی و کشته شدن 2 صیاد ، امارات خسارت می دهد؟ ، ایران یک کشتی امارات را توقیف نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید