نبوغ با موفقیت روی سطح مریخ قرار گرفت

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، ناسا ساعتی پیش قرار دریافت پیروز بالگرد مریخ پیمای نبوغ (Ingenuity) روی سطح سیاره سرخ را تأیید کرد تا این مسافر کوچک برای پرواز تاریخ ساز خود در جو رقیق مریخ آماده باشد.

نبوغ با موفقیت روی سطح مریخ قرار گرفت

نبوغ در حقیقت بخشی از برنامه مریخ 2020 (Mars 2020) است و 18 فوریه (1 اسفند) به همراه مریخ نورد پشتکار روی سیاره سرخ فرود آمده بود. پس از اطمینان از کارکرد صحیح سیستم های پشتکار، این بالگرد مریخ پیما در فرآیندی 6 مرحله ای و طی یک هفته از شکم مریخ نورد بیرون آمد و روی سطح قرار گرفت.

نخست قفل اتصال بالگرد به مریخ نورد باز شد. سپس یک دستگاه با انجام واکنش و تولید مواد شیمیایی کابل اتصال را برش داد تا نبوغ را از حالت افقی خارج کند. در ادامه این فرایند، بالگرد طی دو مرحله هر چهار پایه خود را به طور کامل باز کرد و هم زمان به طور کامل در شرایط افقی قرار گرفت.

پس از آن بالگرد از آخرین فرصت برای شارژ 100 درصدی باتری های خود استفاده کرد و در نهایت از ارتفاع 10 سانتی متری روی سطح مریخ رها شد تا تیم کنترل مأموریت سه مرحله را تأیید کند. اکنون هر چهار پایه به درستی روی سطح مریخ قرار گرفته اند، مریخ نورد به اندازه کافی (حدود 5 متر) از بالگرد دور شده و ارتباط رادیویی به خوبی میان بالگرد نبوغ و مریخ نورد پشتکار برقرار است.

اکنون نبوغ بشر باید به تنهایی خود را روی سطح مریخ زنده نگه دارد. با جدا شدن کامل از مریخ نورد پشتکار، بالگرد مریخ پیمای نبوغ باید با تکیه بر باتری ها و سلول های خورشیدی خود در سرمای شدید شب های مریخ که دما تا حدود منفی 90 درجه سانتی گراد هم می رسد، دوام بیاورد.

برای این کار با استفاده از باتری ها در شب های مریخ، بخاری های درونی خود را روشن می کند تا دمای درونی خود را حدود 7 درجه سانتی گراد نگه دارد. اگرچه از ابتدا نمی تواند دمای درونی خود را در این سطح مطلوب حفظ کند، زیرا باعث مصرف شدید انرژی ارزشمند باتری ها می شود. در عوض پس از رها شدن، ترموستات خود را برای منفی 15 درجه سانتی گراد تنظیم می کند. سپس باید با تنظیم مجدد دمای درونی به تنهایی نخستین شب را سپری کند.

تیم بالگرد مریخ پیمای نبوغ با اضطراب منتظر رسیدن خبر گذراندن پیروز شب نخست در مریخ است. این تیم طی روزهای آینده دما و عملکرد شارژ باتری را بررسی می کند و اگر همه چیز خوب پیش برود، مرحله بعدی که باز کردن قفل تیغه های روتور و آزمایش همه موتورها و حسگرهاست، آغاز می شود.

عکس کاور: تصویر قرارگیری پیروز بالگرد مریخ پیمای نبوغ روی سطح مریخ، از نگاه مریخ نورد پشتکار که چند متر از آن فاصله گرفته است.

Credit: NASA/JPL-Caltech

منابع: NASA, JPL

منبع: دیجیکالا مگ

به "نبوغ با موفقیت روی سطح مریخ قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نبوغ با موفقیت روی سطح مریخ قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید