مطالبه مهریه در عقد موقت

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، ماده 1095 قانون مدنی در این خصوص چنین مقرر کرده است: در عقد موقت، عدم ذکر مهریه در عقد موجب بطلان عقد است.

مطالبه مهریه در عقد موقت

بر اساس قانون مدنی که بر گرفته از قواعد فقهی نیز هست، یکی از ارکان مهم عقد موقت، معین مهریه است؛ به این معنا که معین مهریه و میزان آن شرط صحت و درستی عقد موقت است و عدم معین آن موجب باطل شدن عقد است؛ به موجب عقد موقت زن مالک مهریه می شود و می تواند مهریه اش را مطالبه کند و از این لحاظ تفاوتی میان مهریه عقد موقت و مهریه عقد دائم وجود ندارد. در این نوشتار از وبلاگ آریابلاگ به بررسی مطالبه مهریه در عقد موقت ثبت شده و ثبت نشده می پردازیم.

دریافت مهریه در عقد موقت

موقت بودن نکاح نباید باعث این تصور شود که زن نمی تواند مهریه خود را بگیرد. در نکاح موقت نیز زن به محض عقد مالک مهریه می شود و می تواند هر زمان که بخواهد آن را دریافت کند. دریافت مهریه نکاح موقت در دو فرض امکان پذیر است:

  • دریافت مهریه عقد موقت ثبت شده: فرض اول زمانی است که نکاح موقت در دفتر ازدواج به ثبت رسیده باشد. مطابق قانون حمایت خانواده در مواردی مرد ملزم به ثبت صیغه در محضر است. در این حالت دریافت مهریه آسان است و زن می تواند با استناد به سند رسمی مربوط به ازدواجشان مهریه را مطالبه کند؛ بنابراین، زن با مراجعه به دفاتر ازدواج درخواست صدور اجراییه و ابلاغ آن به شوهر خود می کند. در صورتی که مرد در مهلت مقرر مهریه زن را نپردازد، چون زن یک سند رسمی دارد می تواند آن را به اجرا بگذارد که امکان توقیف اموال یا ممنوع الخروج کردن شوهر در این حالت متصور است.
  • دریافت مهریه عقد موقت ثبت نشده: فرض دوم در صورتی است که عقد نکاح ثبت نشده باشد و طرفین صرفا به خواندن صیغه محرمیت اکتفا کرده باشند، در این صورت مطالبه صرفا از طریق دادگاه به عمل می آید و چون زن سند رسمی برای اثبات صیغه ندارد، باید با استفاده از سایر ادله اثبات دعوا همچون شهادت شهود یا اقرار خود مرد ادعای خود را ثابت کند. در این حالت اگر مبلغ مهریه تا بیست میلیون تومان باشد، دادخواست دریافت مهریه در نکاح موقت را باید به شورای حل اختلاف داد و در صورتی که مبلغ بیش از بیست میلیون تومان باشد، باید برای دادخواست دریافت مهریه نکاح موقت به دادگاه خانواده مراجعه کرد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر هر فرد تا چه میزان از اموالش را می تواند وصیت کند؟ را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا

به "مطالبه مهریه در عقد موقت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مطالبه مهریه در عقد موقت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید