کوشش ترکیه برای وساطت وآشتی دادن رهبران سیاسی اهل سنت عراق

به گزارش وبلاگ آریابلاگ، پاره ای گزارش ها حاکی است که ترکیه وارد رایزنی برای آشتی میان بعضی از رهبران سیاسی اهل سنت عراق شده و در حال برطرف اختلاف میان دو گروه عمده سنی این کشور است.

کوشش ترکیه برای وساطت وآشتی دادن رهبران سیاسی اهل سنت عراق

بر پایه گزارش رسانه های عراق، ترکیه وساطت خود را برای آشتی بین محمد الحلبوسی رییس مجلس و رهبر فراکسیون ائتلاف اتحاد قوا با خمیس الخنجر رهبر تشکل موسوم به ائتلاف مناطق آزاد شده از داعش را شروع نموده است.

تلویزیون النجباء عراق در گزارشی در این باره بیان کرد که ترکیه به منظور جمع کردن رهبران سیاسی اهل سنت زیر یک ائتلاف سیاسی، از اکنون خود را برای انتخابات زودهنگام مجلسی آینده عراق آماده نموده است.

طبق گزارش این رسانه، ترکیه وساطت ها را برای آشتی بین این دو رهبر سیاسی که به تازگی اختلافات آنها موجب تضعیف موضع اهل سنت و تشتت در گروه های سیاسی سنی ها شده، شروع نموده است.

خمیس الخنجر و الحلبوسی در آستانه تشکیل دولت مصطفی الکاظمی، بر سر توزیع وزارتخانه های سهمیه اهل سنت دچار اختلاف شدند.

الخنجر در این راستا، 17 آوریل 2020 (29 فروردین 99) با جدایی از ائتلاف اتحاد قوا، تشکیل یک ائتلاف جدید با عنوان ائتلاف مناطق آزاد شده از داعش متشکل از 25 عضو مجلس را بیان کرد.

متعاقب آن الحلبوسی به شدت علیه تشکیل این ائتلاف جدید الخنجر موضع گرفت و شکل گیری آن را تنها برای کسب پست های دولتی دانست.

طبق این گزارش ها، اسامه النجیفی رییس اسبق مجلس و رهبر ائتلاف نجات و توسعه عراق به عنوان چهره نزدیک به آنکارا، از این کوشش های ترکیه برای آشتی بین دو قطب از رهبران سیاسی اهل سنت حمایت نموده است.

این درحالی است که بعضی از شخصیت ها و رهبران سیاسی اهل سنت با این دخالت های ترکیه در امور سیاسی و داخلی عراق از جمله جبهه بندی های سیاسی اهل سنت به شدت مخالفت نموده اند.

اقبال صیدلانی وزیر اسبق آموزش و پرورش و از شخصیت های برجسته سیاسی اهل سنت در توئیتی به طور تلویحی از دخالت های ترکیه برای تشکل یک ائتلاف سیاسی همسو با خود در میان جریان های سیاسی سنی عراق مخالفت نموده است.

این شخصیت سیاسی از استان نینوا (موصل) نوشت: نمایندگان استان های آزاد شده از اشغال داعش، از هرگونه توافق یا جبهه بندی در داخل یا خارج از عراق جانبداری نمی نمایند.

وی با بیان اینکه از وجود توافق بین خمیس الخنجر و الحلبوسی و وجود یک برگه تفاهم بین آنها شگفت زده شده است، گفت: تاکید می کنیم که تصمیم های ما مبتنی بر اراده ملی و الهام گرفته از مشارکت با دیگر بافت های ملت عراق است.

در حالی درباره نقش فزاینده سیاسی ترکیه در امور داخلی عراق و تشکل های سیاسی اهل سنت سخن گفته می گردد که هنوز نقش و صندلی عربستان سعودی در سایه سیاست عراق برای عادی سازی روابط با این کشور، مبهم باقی مانده است.

در عراق این نگرانی وجود دارد که اختلافات منطقه ای ترکیه و عربستان سعودی بر اوضاع سیاسی و داخلی این کشور منعکس شده و این امر سبب تنش بین دو محور سیاسی سنی - یکی وابسته به آنکارا و دیگری مرتبط با ریاض - گردد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "کوشش ترکیه برای وساطت وآشتی دادن رهبران سیاسی اهل سنت عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش ترکیه برای وساطت وآشتی دادن رهبران سیاسی اهل سنت عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید