استرالیا به خاطر قتل 39 افغان توسط نظامیانش پوزش خواست

به گزارش وبلاگ آریابلاگ به نقل از گاردین، استرالیا امروز جمعه به طور رسمی به خاطر قتل 39 شهروند افغانستانی از کابل عذرخواهی و تاکید کرد که عاملین این قتل ها تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.

استرالیا به خاطر قتل 39 افغان توسط نظامیانش پوزش خواست

ژنرال پاول بررتون نظامی ارشد استرالیا که همزمان قاضی دادگاه عالی استرالیا در امور غیرنظامی است، طی چهار سال گذشته تحقیقات خود را پیرامون اتهاماتی علیه یک گروه کوچک در میان نظامیان استرالیا در افغانستان که با خشونت شهروندان افغانی را بی هیچ توجیهی کشته اند، آغاز کرده است.

استرالیا در زمان حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001، حدود 26 هزار نیروی نظامی ویژه خود را راهی افغانستان کرده بود، اما در سال 2013 آنها را به کشور بازگرداند و هم اکنون تنها 400 نظامی استرالیایی در افغانستان حضور دارند.

ژنرال بررتون در گزارش خود از 23 حادثه منجر به قتل غیرنظامیان افغانستان توسط نیروهای ویژه استرالیا، برخورد نظامیان کشورش را ننگین و خیانتی عمیق توصیف کرد.

بر اساس این گزارش، نیروهای استرالیا 39 غیرنظامی افغانستان را که اغلب آنها زندانی بودند، به صورت غیرقانونی به قتل رسانده و اقدامات خود را پنهان نگه داشته اند.

این گزارش می گوید که هیچکدام از موارد قتل 39 غیرنظامی در 23 حادثه، مربوط به میدان جنگ نبوده و اگر توسط دادگاهی بررسی می شد، اتهام جنایت جنگی و قتل بر عاملان این کشتارها وارد می شد. در عین حال هیچکدام از این قربانیان افغان جنگجو نبودند و یا مدت ها بوده که در جنگی حضور نداشته اند.

گزارش ژنرال بررتون می افزاید، 25 نیروی نظامی عامل این کشتار معین شده و حتی برخی از آنها هنوز مشغول خدمت در ارتش هستند.

بعد از اعلام این گزارش، ژنرال انگس کمپبل فرمانده ارشد وزارت دفاع استرالیا گفت شواهد نشان می دهد 39 غیرنظامی افغان به دست نیروهای نظامی استرالیا کشته شده و هزاران نفر علیه آنها شهادت داده اند.

وی اقدام این نظامیان را شرم آور توصیف کرده که به اعتماد افغانستان به استرالیا شدیدا آسیب زده است. کمپبل ضمن عذرخواهی از مردم و دولت افغانستان قول داد که عاملان کشتار تحت تعقیب قضایی قرار خواهند گرفت.

تحقیقات درباره قتل شهروندان افغان توسط نیروهای نظامی استرالیا بر مبنای 20 هزار سند، 25 هزار عکس و 423 مصاحبه ترتیب شده است.

دولت استرالیا روز جمعه گفت اسکات موریسون نخست وزیر کشور طی تماسی با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اندوه عمیق خود را اعلام کرده و قول داده است عاملان این کشتارها محاکمه شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "استرالیا به خاطر قتل 39 افغان توسط نظامیانش پوزش خواست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرالیا به خاطر قتل 39 افغان توسط نظامیانش پوزش خواست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید